KURDUĞU SAZ EVİYLE MALAZGİRTLİLERİN İLGİSİNİ ÇEKİYOR

Muş’un Malazgirt ilçesinde kurdukları film stüdyosuyla 4 tane Kürtçe komedi filmi çeken oyuncu Mustafa Eşin, ilçedeki Dengbej’lik geleneği ölmesin diye saz evi açtı.Müziğe ilgi duyan ve eğitim almak isteyen tüm Malazgirtlileri Saz Evi’ne...

KURDUĞU SAZ EVİYLE MALAZGİRTLİLERİN İLGİSİNİ ÇEKİYOR
Muş’un Malazgirt ilçesinde kurdukları film stüdyosuyla 4 tane Kürtçe komedi filmi çeken oyuncu Mustafa Eşin, ilçedeki Dengbej’lik geleneği ölmesin diye saz evi açtı.
Müziğe ilgi duyan ve eğitim almak isteyen tüm Malazgirtlileri Saz Evi’ne davet eden Eşin,”Gençlerimizin önce müziğe bağlama ile başlamasını isterim. Esas kültürümüz halk müziği olduğu için, müziğe bağlama ile başlamalarını daha çok isterim. İlçemizde çok önceleri meşhur Dengbej’ler vardı. Dengbej Tahıro, Dengbêj Sîno, Dengbej Hüseyno, bunlar çok ünlü Dengbejlerimizden bazıları, şimdi maalesef bu gelenek yokmuş bir vaziyette. Ben yıllarca bu usta Dengbejlerin kasetleri sattım. Bu dengbejliğe heveslenen geçlerimiz varsa bizimle irtibata geçsinler yardımcı olalım. Bu ilçede yetişmiş çok ses sanatçımız var. Bu bölgenin insanlarının çok yanık ve yalın sesi var. İlçemizde müziğe çok ilgi vardı ama müzik aleti alacak bir yerleri yoktu. Ben bu eksikliği fark ettim ve bu saz evini kurdum. Burada her türlü müzik aleti bulmak mümkün“dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner325

banner326

banner327