Kurtulmuş'tan flaş belli askerlik açıklaması

Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası Hükümet sözcüsü Numan Kurtulmuş açıklama yapıyor. Kurtulmuş "Bedelli askerlikle ilgili bir teklif Bakanlar kurulu'na gelmedi" dedi.Kuzey Irak Bölgesel yönetiminn referandum kararı ile ilgili de konuşan Kurtulmuş, "Kuzey Irak'taki yöneticilerin bu konuyu bir kez daha gözden geçirmelerinin daha doğru bir yol olduğunu düşünüyoruz" ifadesini kullandı.

Kurtulmuş'tan flaş belli askerlik açıklaması

Bakanlar Kurulu, Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında  Çankaya Köşkü'nde toplandı. Toplantı, saat 12.30'da başladı.Toplantı sonrası Hükümet Sözcüsü Numan kurtulmuş açıklama yapıyor. Bedelil askerlikle ilgili bir soruya Kurtulmuş, "Bedelli askerlik sosyal medyanın en fazla devreye girdiği alanlardan bir  tanesidir. Şu ana kadar Bakanlar Kurulu'na gelmiş böyle bir teklif yoktur" diye yanıt verdi. 

'AKLA ZARAR BİR İŞ' 

Darbe girişimi raporlarına itirazlarla ilgili de konuşan Kurtulmuş'un açıklamalarının satır başları şöyle: "Kontrollü darbe teşebbüsü lafını söylemek, 15 Temmuz darbecilerine verilen en büyük destektir. Ortada 250 şehidin olduğu, binlerce, onbinlerce insanın tanklarla tehdit edildiği bir darbe teşebbüsüne kontrollü darbe demek akla zarar bir iştir. Bu darbelerin içerisinde başbakanın idam edildiği darbeler de oldu, siyasi idamların da olduğu darbeler de oldu ama bu kadar kanlı, millet düşmanı, dışarı ile irtibatlı bir darbe olmadı. "FETÖ ile daha iyi bir mücadele nasıl verilebilir", bunu tartışabiliriz ama buradan kalkıp "kontrollü darbe" demek büyük haksızlıktır.

KUZEY IRAK'IN BAĞIMSIZLIK REFERANDUMU KARARI

Biz her halükarda, bölge ile ilgili görüşmelerimizi çok net olarak ifade ediyoruz. İlgili bütün muhataplarımıza söylediğimiz sözler aynıdır. Biz Irak'ın toprak bütünlüğünden yanayız. Bizim Kuzey Irak yönetimi ile çok yakın bir diyalog içinde çalıştığımızı da bütün dünya biliyor ama temel tezimiz Irak'ın toprak bütünlüğüdür. Kuzey Irak'taki yöneticilerin bu konuyu bir kez daha gözden geçirmelerinin daha doğru bir yol olduğunu düşünüyoruz.

AİHM'İN KHK KARARI

AİHM'in verdiği karar şu aşamada doğru bir karardır. Bir ara hukuki kademe olarak tasarlanmış olan bir komisyondur, OHAL Komisyonu. Komisyon üyeleri, nerede çalışacağı belirlendi. Dosya üzerinden kararlar verilecek. Araştırmaları sürdürecek personel alımı ile ilgili süreç de sürdürülüyor. Temmuz itibariyle başvurulara başlanacaktır. Haklı olmaları durumunda bu arkadaşlarımız görevlerine iade edilecek. 

UYUM YASALARI

Uyum yasaları ile ilgili konu TBMM'ye bugünlerde gönderilecek, imzalandı.

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2017, 15:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER