Lefkoşa Ekonomi Forumu, İstanbul’da Gerçekleştirildi

Lefkoşa Ekonomi Forumu İstanbul’da gerçekleştirildi. Forumun ortak sonuç bildirgesini paylaşan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, “İki halkın işadamları arasındaki anlaşmazlıkları çözecek...

Lefkoşa Ekonomi Forumu, İstanbul’da Gerçekleştirildi
Lefkoşa Ekonomi Forumu İstanbul’da gerçekleştirildi. Forumun ortak sonuç bildirgesini paylaşan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, “İki halkın işadamları arasındaki anlaşmazlıkları çözecek bir tahkim merkezi kurulacak” dedi.
Lefkoşa Ekonomi Forumu Taksim The Marmara Otel’de gerçekleştirildi. Düzenlenen foruma Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Yunanistan Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği Başkanı Constantine Michalos, Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Fikri Toros, Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Ali Çıralı, Kıbrıs Rum Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Phidias Pilides ile dört ülkeden işadamları da katıldı. Forumda ortak sonuç bildirgesi açıklandı.
“TARAFLAR, BRÜKSEL’DE YOL HARİTASI HAZIRLAYACAK”
Hisarcıklıoğlu’nun açıkladığı ortak sonuç bildirgesinde forumun bir sonraki adımının bu listedeki maddelerin önceliklerini belirlemek ve somut, üzerinde çalışılabilir projeler geliştirmek olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, “İki halkın iş adamları arasındaki anlaşmazlıkları çözecek bir tahkim merkezi kurmak. Tarafların tahkim uzmanları 30 gün içerisinde Atina’da toplanıp, üzerinde anlaştıkları bir metni foruma sunacaklardır. Forum aynı zamanda bu merkez için güvenilir bir üçüncü taraf bulma ihtimalini de araştıracaktır. İki halkın genç girişimcilerini barındırıp büyümelerini sağlamak amacıyla bir Kuluçka Merkezi kurmak. Tarafların atadığı yetkililer 30 gün içerisinde Brüksel’de bir araya gelip bir yol haritası hazırlayacaklar ve foruma sunacaklardır” diye konuştu.
Hisarcıklıoğlu, “Bir Start-up Weekend etkinliği düzenleyerek iki halktan genç girişimcileri bir araya getirmek. Bu etkinlik için taraflardan birer sorumlu temsilci atanmıştır; 30 gün içerisinde foruma somut bir takvim sunulacaktır. Adada bir Ortak Doğal Afet Yönetim Birimi kurulması için çalışılacaktır. İşbirliği eksikliği dolayısıyla adada yangın, sel vb. doğal afetler ortaya çıktığında iki taraf da ciddi kayıplar vermektedir. Ada halklarının güvenliğini sağlamak amacıyla, forum bir Afet Yönetim Birimi’nin kuruluşuna öncülük edecektir. İki toplumdan yatırımcıların ortak yatırım imkanları konusunda fizibilite çalışması hazırlanacaktır” dedi.
“BU ADIMLARI BAŞLANGIÇ OLARAK GÖRÜYORUZ”
Forumun bir sonraki toplantısını Aralık ayında Atina’da yapacağını belirten Hisarcıklıoğlu, “Forum üyeleri olarak biz halklarımız arasındaki bağları güçlendirmek amacıyla atılan bu adımları sadece başlangıç olarak görüyoruz. Bölgemizin istikrarı ve refahı Kıbrıs sorununun kapsamlı bir sonuca ulaşmasına bağlıdır. Aynı zamanda Kıbrıs, Yunanistan ve Türkiye’nin bulunduğu coğrafyanın Avrupa Birliği bünyesinde daha parlak bir geleceğe sahip olmayı hak ettiğine inanıyoruz” şeklinde konuştu.
Açıklanan ortak sonuç bildirgesinin ardından Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, diğer başkanlara baklava ikram etti.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327