Libya uçağı kaçırıldı!

İç hatlar seferinde Trablus'a giderken kaçırılan uçak, içindeki 118 kişiyle Malta'ya indirildi. Yanlarındaki el bombalarıyla uçağı patlatmakla tehdit eden saldırganlar için operasyon hazırlığı var, Reuters haber ajansının havalimanından geçtiği fotoğraflarda özel timler görülüyor. Pilot, Trablus'taki kuleyle yaptığı son konuşmada uçağı Libya'ya indirmeyi denediğini ancak korsanların bunu kabul etmediğini söyledi.

Libya uçağı kaçırıldı!
Libya devletine ait Afrikiye havayollarına ait Airbus A320 yolcu uçağı, içindeki 118 kişiyle birlikte iki saldırgan tarafından kaçırılarak Malta'ya indirildi. El bombaları taşıyan saldırganlar uçağı patlatmakla tehdit ediyor.
Reuters haber ajansının havalimanından geçtiği fotoğraflarda özel timlerin uçağın etrafını sardığı görülüyor.
İç hatlar seferi yapan ve güneybatıdaki Sebha'dan Trablus'a gitmekte olan uçak, yolundan çevrildi. Malta'ya yönlendirilen uçağın yerel saatle 11.32'de Luqa Havaalanı'na indiği bildiriliyor. Uçağın gökyüzündeki güzergah değişikliği, Flightradar24 sitesinde de görüldü. Rotasından saptırılan uçağın indiği havalimanıyla Libya'nın kuzey kıyıları arasında yaklaşık 500 kilometre bulunuyor.
Malta Başbakanı Joseph Muscat, uçakta 111 yolcunun bulunduğunu, bunlardan 82'sinin erkek, 28'sinin kadın ve birinin de çocuk olduğunu duyurdu.
Reuters haber ajansına konuşan güvenlik kaynakları, pilotun uçağı Libya'ya indirmeyi denediğini ancak korsanların bunu reddettiğini aktardı. Pilot, Trablus'taki havalimanıyla son konuşmasında bu bilgiyi verdi.

İŞTE İLK GÖRÜNTÜLER
Malta Başbakanı Muscat, güvenlik güçlerinin operasyon için hazırlandığını açıkladı. Muscat, Twitter üzerinden attığı mesajda, "Libya'da iç hat seferi yapan bir uçağın Malta'ya yöneldiği ve bir kaçırılma durumunun söz konusu olabileceği bilgisini aldım. Güvenlik görevlileri ve acil durum ekipleri hazır bekliyor" yazdı.
Afrikiye Havayolları'nın güvenlik direktörü Arapça yayın yapan El Naba'ya uçağın kaçırıldığı bilgisini doğruladı.
Malta basını, hava korsanlarının Libya'nın devrik lideri Muammer Kaddafi yanlısı olduğunu bildiriyor.
Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2016, 15:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner326

banner327