LİSE ÖĞRENCİSİNDEN ÖRNEK DAVRANIŞ

Mardin’in Midyat ilçesinde matbaada çalışan lise öğrencisi İbrahim Uzuner, 2014 yılında ilçe çevresinde 2 kilogram atık pil topladı.Lise öğrencisi İbrahim Uzuner, Midyat’ın daha çok yaşanılabilir bir yer olmasını istediği için...

LİSE ÖĞRENCİSİNDEN ÖRNEK DAVRANIŞ
Mardin’in Midyat ilçesinde matbaada çalışan lise öğrencisi İbrahim Uzuner, 2014 yılında ilçe çevresinde 2 kilogram atık pil topladı.
Lise öğrencisi İbrahim Uzuner, Midyat’ın daha çok yaşanılabilir bir yer olmasını istediği için pil toplamaya başladığını söyledi. Hedefinin Midyat’ta çevre bilinci oluşturmak olduğunu belirten Uzuner, "Atık pillerinden toplaması konusunda duyarlı olunması gerekir. Bir atık kalem pil toprağa atıldığında 4 metreküp alan zehirli hale geldiğini, o toprakta da üretim de yapılamadığını öğrendim. Piller cıva, kadmiyum, kurşun, çinko, mangan, lityum, demir, nikel, kobalt ve kimyasal maddelerden üretiliyor. Bu pillerin gelişigüzel çöplere atılması, doğrudan veya dolaylı olarak ortaya atılması çevre açısından büyük tehlikeler oluşturuyor. Pillerdeki metaller toprağa ve oradan da yeraltı sularına karışabiliyor. Bu da çevre, doğa ve insan sağlığına zarar veriyor. Herkesin bu konuda daha duyarlı olması gerekir. İnsan sağlığını olumsuz yönde etkiliyor. Gelişi güzel atılan piller çevreye ve doğanın kirlenmesine çok büyük zararları var. Bende bundan yola çıkarak bir çalışma başlattım. Çevremde gelişigüzel atılan pilleri toplayarak bir çalışma başlattım. Doğaya sahip çıkalım, Doğanın pili bitmesin. Piller çöpe değil, pil toplam kutularına bırakalım. Atık pillerinizi ve cep telefonu bataryalarını lütfen kutulara atalım" dedi.
Uzuner topladığı atık pilleri, Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği’ne göndereceğini sözlerine ekledi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner325

banner326

banner327