Macar Kralının Evi Yeni Evlenen Çiftlerin Stüdyosu Haline Geldi

Macaristan’ın bağımsızlık mücadelesinin lideri Kral Rakoczi’nin Tekirdağ’da günümüzde müze olarak kullanılan evi yeni evlenen çiftlerin mutluluklarını fotoğraflarla ölümsüzleştirdiği mekan haline geldi.Macaristan’ın özgürlük...

Macar Kralının Evi Yeni Evlenen Çiftlerin Stüdyosu Haline Geldi
Macaristan’ın bağımsızlık mücadelesinin lideri Kral Rakoczi’nin Tekirdağ’da günümüzde müze olarak kullanılan evi yeni evlenen çiftlerin mutluluklarını fotoğraflarla ölümsüzleştirdiği mekan haline geldi.
Macaristan’ın özgürlük mücadelesinin lideri Kral Rakoçzi’nin Tekirdağ’daki tarihi evi, genç çiftlerin mutluluklarını ölümsüzleştirdiği mekan oldu. Düğün fotoğrafçılarının Tekirdağ’da en çok tercih ettiği mekan olan Rakoczi Müzesi, Avusturya’nın işgaline karşı Macaristan’ın bağımsızlık mücadelesinin lideri Erdel Beyi ve Macaristan Kralı Rakoczi’nin Osmanlı Devleti’ne sığınması üzerine Tekirdağ’da kendisine tahsis edilen tarihi, taş duvarlı ve karşısındaki masmavi Marmara Denizi manzarası ile düğün fotoğraflarının arka fonunu süslüyor.
Rakoczi Müzesi’nin otantik ve tarihi taş duvarları ile masmavi deniz manzarasını buluşturan düğün fotoğrafçıları, Rakoczi Caddesi’nin Tekirdağ’da fotoğraf stüdyosu haline geldiğini belirtiyor.
Osman, Elif Demirel çifti, mutlu günlerini Rakoczi Müzesi’nin muhteşem deniz manzarası altında ölümsüzleştirdi. Osman Demirel, caddenin ve müzenin tarihi dokusuna hayran kaldıklarını belirterek, “Hem denizi gören bir yer olduğu için hem de Tekirdağ’ın tarihi geçmişini belli ettiği için burayı tercih ediyoruz. Rakoczi Müzesi tarihi kültürel dokusuyla bizim için önemli bir mekan. Bizim gibi yeni evlenen çiftler buraya gelip fotoğraf çektirerek burada güzel anılarını ölümsüzleştiriyor. Bu şehri ve bu manzarayı seviyoruz. Rakoczi Müzesi de şehrin en güzel mekanlarından olduğu için burayı çok seviyoruz. Tekirdağ bizim için çok güzel bir şehir” dedi.
Avusturya ile sekiz yıl süren savaşın kaybedilmesi üzerine Osmanlı Padişahı 3. Ahmed, Erdel beyi Rakoczi’yi Fransa’dan çağırarak Tekirdağ’a yerleştiriyor. Cumhuriyet’in kuruluşundan sonra 1931 yılında Türk-Macar dostluğu anısına Macar hükümetinin satın alarak aslına uygun bir şekilde inşa ettiği Kral Rakoczi’nin ömrünün son 15 yılını geçirdiği ev müze olarak kullanılıyor. Müzenin bulunduğu cadde Rakoczi Caddesi olarak isimlendirildi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327