Mahkeme Başkanı'ndan Reina saldırganına 'savunma' tepkisi!

Ortaköy'deki eğlence kulübü Reina'ya yılbaşı gecesi saldırarak 39 kişiyi öldüren Abdulkadir Masharipov ile 57 sanık hakkındaki davanın 9'uncu duruşması görüldü. Masharipov, hazır olmadığı gerekçesiyle yine savunma yapmazken, gelecek duruşmada savunma yapacağını söyledi. Mahkeme Başkanı duruma tepki göstererek, "Önümüzdeki duruşma savunma yap artık!" ifadelerini kullandı!

Mahkeme Başkanı'ndan Reina saldırganına 'savunma' tepkisi!

Ortaköy'deki eğlence Reina'ya yılbaşı gecesi düzenlenen ve 39 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısına ilişkin 44'ü tutuklu 58 sanık hakkında açılan davanın 9. duruşmasında da tutuklu sanık Abdulkadir Masharipov savunma yapmadı. Daha önceki bir duruşmada da savunmasını yapmayan Masharipov, savunma için hazırlık yapamadığını belirterek, savunmayı önümüzdeki duruşmada yapacağını söyledi. Mahkeme Başkanı da "Önümüzdeki duruşma savunma yap artık!" dedi.

52 SANIK DURUŞMAYA KATILDI

İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Silivri'de Cezaevi'nin karşısında bulunan binada yapılan 9. duruşmada  saldırıyı gerçekleştirdiği iddia edilen Abdulkadir Masharipov'un da aralarında bulunduğu 41'i tutuklu sanık hazır bulundu.  Tutuklu sanıklar Masharipov'un eşi Zarina Nurullayeva'ın da aralarında bulunduğu 3 kadın sanık SEGBİS aracılığıyla duruşmaya bağlanırken, 8 tutuksuz sanık da duruşmaya katıldı. Duruşmada yedi tercümanın da hazır bulundu. Önceki duruşmalarda  diğer sanıklardan ayrı yere oturtulan sanık Abdulkadir Masharipov'un bu kez diğer sanıklarla aynı yere oturtulduğu görüldü. Mahkeme Başkanı, Abdulkadir Masharipov'a ait HTS kayıtlarının mahkemeye ulaştığını belirtti. Buna göre Abdulkadir Masharipov'un bazı sanıklarla iletişim kurduğu, söz konusu telefon numaralarda salonda tek tek okundu. Ayrıca Masharipov'a yılbaşı gecesi işlenen terör saldırısına ilişkin görüntülerin tebliğ edildiği de tutanaklara geçti. 

"ÖNÜMÜZDEKİ DURUŞMA SAVUNMA YAPACAĞIM"

Savunma yapması için söz verilen  Abdulkadir Masharipov "Tam hazır olamadım. Hazırlık yapamadım. Önümüzdeki duruşma savunma yapacağım" dedi.

Mahkeme Başkanı da "Önümüzdeki duruşma yap artık!" dedi. Sanık  Masharipov, "Dosyayı bana göndermiyorlar, bana ulaştırmıyorlar. Dosyayı incelemek için süre istiyorum. Ayrıca dosyadaki kelimeler zor geliyor. Tercümana ihtiyacım var" diye konuştu.

Bu talep üzerine mahkeme başkanı da cezaevinden talepte bulunması gerektiğini söyledi. Söz alan müşteki avukatları da 'Şikayetimiz devam ediyor" dedi. 

SAVCI: TUTUKLULUK HALLERİNİN DEVAMINA KARAR VERİLSİN 

Duruşma savcısı da  Abdulkadir Masharipov'a önümüzdeki duruşmaya kadar süre verilmesini talep ederek,  dosya kapsamı, suçların katalog suçlardan olması, kaçma şüphesi ve adli kontrol hükümlerinin de yetersiz kalacağı gerekçeleriyle 44 sanığın tutukluluk hallerinin devamına karar verilmesini istedi. Duruşma sanık ve avukatların konuşmasıyla devam ediyor. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327