Mazlumder’den Tevhid-i Tedrisat Açıklaması

Mazlumder Gaziantep Şube Başkanı Av. Sabri Sayan, yaptığı açıklamada Mazlumder olarak Tevhid-i Tedrisat Kanununun kaldırılması gerektiğini savunduklarını söyledi.Mazlumder Şube binasında yapılan basın açıklamasında Şube Başkanı Av....

Mazlumder’den Tevhid-i Tedrisat Açıklaması
Mazlumder Gaziantep Şube Başkanı Av. Sabri Sayan, yaptığı açıklamada Mazlumder olarak Tevhid-i Tedrisat Kanununun kaldırılması gerektiğini savunduklarını söyledi.
Mazlumder Şube binasında yapılan basın açıklamasında Şube Başkanı Av. Sabri Sayan, yeni eğitim ve öğretimin başladığını fakat eğitim sistemi açısından yeni bir dönem hala açılamadığını ifade ederek, “Aradan geçen onlarca yıla rağmen sanki her yıl 1924-1925 arasını tekrarlıyoruz. Şüphesiz arada geçen zaman zarfında çok şey değişti, fakat tüm bu değişimlerin sonucunda eğitim sistemine şeklini veren ruh hep aynı kaldı. Öyle ki, değiştirilmesi teklif dahi edilmesin diye ‘devrim kanunu’ kılıfı altında 1982 darbe anayasasında koruma altına alındı. Ama artık yeter! Eğitimde gerçek bir devrim istiyorsak, o halde atılacak adımların ilki bellidir, Tevhid-i Tedrisat Kanunu kaldırılmalıdır! Mazlumder olarak böyle bir talepte bulunmamızın nedeni açıktır. Bu kanun, ülkemizdeki toplumsal, kültürel ve dini farklılıkları, eğitim sisteminde yok saymaktadır. Devlet, bir yandan eğitimi zorunlu tutarken, diğer yandan okullar aracılığıyla toplum mühendisliği yapma hakkını kendinde görebilmektedir. Cumhuriyet kurulduğu günden bugüne aktörler değişse de, maalesef eğitim sistemine biçilen bu rol hiç değişmemiştir. Başta öğretim programları ve ders kitapları olmak üzere, tüm faaliyetlerin genel amacı, her bireyi devletin küçük bir prototipine dönüştürmek olmuştur. Böylece tüm toplum, adeta tek tip bir zihniyete büründürülmek istenmiştir. Mazlumder olarak bu anlayışın artık değişmesini istiyoruz. Eğitimdeki bürokratik vesayetten vazgeçilmelidir. Kabul etmemiz gerekir ki, mevcut sistem toplumun ihtiyaçlarına karşılık verecek nitelikte değildir. Ne aileler, ne de çocuklar onlarca yıl maruz kaldıkları bu zorunlu süreç sonunda isteklerini ve beklentilerini karşılamaktadır. İktisadi ya da siyasi güçlerin çıkarlarını değil, insani ve toplumsal hakları, ilkeleri ve değerleri merkeze alan yeni bir eğitim sisteminin inşası kaçınılmazdır. O halde öncelikle yasakçı, inkarcı, ayrımcı ve ötekileştirici temeller üzerine kurulmuş mevcut eğitim anlayışı inşa edilmek zorundadır. Bunun için de başta Tevhid-i Tedrisat Kanunu olmak üzere eğitimi şekillendiren tüm temel kanunlar kaldırılmalıdır. Mazlumder olarak temennimiz, eğitimde yeni bir dönemin gerçekten başlamasıdır. Bunun için hem eğitim sendikalarına, sivil toplum örgütlerine, öğretmenlere, öğrencilere ve öğrenci velilerine sesleniyoruz: Gelin, eğitimi değiştirmek için birlikte mücadele edelim” dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327