Kösem Sultan dizisinin kadrosu belli oldu!

2015 yılında ekranlara merhaba diyecek olan Kösem Sultan dizisinin kadrosu belli oldu. Muhteşem Yüzyıl'ın reyting rekorları kırmasının ardından yeni bir Osmanlı dizisi çekmeye karar veren yapım şirketi bu kez Kösem Sultan ile ekranlara gelecek. Herkesin merakla beklediği Kösem Sultan dizisinin kadrosunda kimler yer alacak? İşte Kösem Sultan dizisinin kadrosu...

Kösem Sultan dizisinin kadrosu belli oldu!

Muhteşem Yüzyıl'ın final yapmasının ardından aynı hızla izlemeye devam edeceğimiz yepyeni Kösem Sultan dizisinin çekimlerine başlandı. Kösem Sultan’ın hayatı dizi uyarlaması ile ekrana taşınacak dizinin kadrosu ve başrol oyuncusu kim olacağı oldukça konuşuldu. Meryem Uzerli ile başlayan konu Beren Saat’ten Hazal Kaya’ya kadar birçok ismi beraberinde getirdi. Kösem Sultan dizisi için Beren Saat'le anlaşan yapım şirketinin diğer kadın oyuncusunun Hazal Kaya olduğu açıklandı. Sır gibi saklanan Kösem Sultan’ı kim, hangi oyuncu canlandıracak?

Muhteşem Yüzyıl’ın finalinin ardından yayınlanan “Kösem Sultan” tanıtımı akıllara Kösem Sultan’ı kim oynayacak sorusunu getirdi.

Dizide başrol olacak kişinin bizzat yapımcı tarafından açıklanmaması herkesin farklı adaylar göstermesine neden oluyor. İzleyici sevdiği ve hayranı olduğu oyuncuları Kösem Sultan’da görmek istiyor.

Kösem Sultan kimdir?

Haseki Mâh-Peyker Kösem Valide Sultan (d.1590 - 2 Eylül 1651[1]), Osmanlı devlet yönetiminde etkin bir rol oynamış Valide Sultan. Osmanlı padişahı I. Ahmed'in eşi olup, padişah IV. Murad ve I. İbrahim'in annesidir. Osmanlı tarihinin en güçlü kadın sultanlarındandır.

Saraydaki yaşamı

Osmanlı tarihinin etkili kadınlarından olan Kösem Sultan, 1590 yılında Yunanistan'da Anastasya adıyla doğdu. Bosna Beylerbeyi tarafından İstanbul'a kızlarağasına gönderildi. 15 yaşındayken Sultan I. Ahmet'e haseki oldu. Keskin zekasıyla padişahı etkisi altına aldı ve bütün saraya nüfuzunu kabul ettirdi.

Kösem Sultan dört erkek doğurdu: Murad, Süleyman, İbrahim ve Kasım. Kızları ise Ayşe ve Fatma'dır.

Kocası ölünce önce tahta geçen kocasının kardeşi Sultan I. Mustafa ve daha sonra da kocasının başka bir kadından olma oğlu Sultan II. Osman zamanında devlet işlerinde etkinliği arttı. Fakat II. Osman yaşı çok genç olmakla birlikte Kösem Sultan'ın devlet işlerine çok karışmasından rahatsız oldu ve muhtemelen annesi Valide Sultan Mahfiruz Hadice Sultan'ın da etkisiyle onu eski saraya gönderdi. Genç Osman'ın tahttan indirilmesi ve tekrar yerine geçen I. Mustafa'nın da tekrar tahttan indirilmesi üzerine tahta nihayet Kösem Sultan'ın kendi oğlu IV. Murat çıktı. IV. Murat tahta çıktığında sadece 11 yaşındaydı ve Kösem Sultan artık oğlu adına devleti büyük ölçüde yönetmeye başlamıştı.Osmanlı Devleti Padişahları olan Mâh-Peyker Kösem Sultan'ın oğulları. Solda: IV. Murad (1612–1640) Sağda: I. İbrahim (1615–1648) Osmanlı Devleti Padişahları olan Mâh-Peyker Kösem Sultan'ın oğulları. Solda: IV. Murad (1612–1640) Sağda: I. İbrahim (1615–1648)
Osmanlı Devleti Padişahları olan Mâh-Peyker Kösem Sultan'ın oğulları. Solda: IV. Murad (1612–1640) Sağda: I. İbrahim (1615–1648)

Zamanla Sultan IV. Murat olgunlaşarak annesinin faaliyetlerini bir ölçüde engellemeye başlamışsa da genç yaşta ölümü üzerine tahta Kösem Sultan'ın diğer oğlu İbrahim çıktı ve Kösem Sultan'ın nüfuzu tekrar arttı. İbrahim tahta çıktığında Osmanlı Hanedanı büyük bir krizle karşılaştı. İbrahim hanedanın tek erkek varisi durumundaydı ve acil bir şekilde hanedanın devamını sağlama zorunluğu vardı. Oysa I. İbrahim bir ölçüde dengesiz görünüyor ve kadınlarla olan ilişkilere ilgi duymuyordu. Osmanlı hanedanının devamını sağlama görevi büyük ölçüde Kösem Sultan'a düştü.Oğlunu tedavi amacıyla ülkenin her yanından üfürükçüler getirtti. Bu üfürükçülerin en ünlüsü Cinci Hoca lakabıyla tanınan Safranbolulu Karabaşzade Hüseyin Efendi'ydi. Nihayet İbrahim'in tahta çıkmasından 2 yıl sonra şehzade Mehmet doğdu, Kösem Sultan buna karşılık olarak Hüseyin Efendi'ye Safranbolu da daha sonra cinci hanı olarak anılacak hanın yapım masraflarını karşılayacak para verdirmiştir. En nihayetinde hanedanın devamı sağlanmış oldu. Hatta Cinci hoca o kadar güçlendi ki Cinci Hoca'nın öldürülmesinden sonra hazineye aktarılan paralar askere cülus olarak dağıtıldı ve bu paralar halk arasında 'cinci hoca akçesi' diye anılır oldu.

I. İbrahim, İstanbul'da patlak veren bir isyan sonucunda öldürüldükten sonra yerine Kösem Sultan'ın torunu 6 yaşındaki Sultan IV. Mehmet geçti. Önceleri Kösem Sultan'ın nüfuzu devam etti ama bir süre sonra Kösem Sultan'a rakip olan bir başka kadın ortaya çıktı. IV. Mehmet'in annesi Turhan Sultan'la Kösem Sultan arasında kıyasıya bir rekabet başladı. Bu rekabet 3 yıl sürdü ve Kösem Sultan'ın bir gece dairesinde basılarak boğdurulmasıyla noktalandı. Bu olaydan sonra Köprülü ailesinden sadrazamlar iş başına geldi ve Valide Sultanların (padişahların anneleri) devlet siyasetindeki etkileri sona erdi. Kösem Sultan'ın cenazesi Sultan Ahmet Camii'ndeki I. Ahmet türbesine gömüldü.Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2016, 10:34
YORUM EKLE
YORUMLAR
Yasemin  balkı
Yasemin balkı - 4 yıl Önce

Bence Meryem üzerli oynamalı veya yeni bir yüz bulup onları oynamalı bence Meryem sultan oynasın dimi arkadaşlar

Eda
Eda - 4 yıl Önce

Tabikide Meryem Uzerli onun duruşu yeter. Bayılıyorum o kadına ya çok başarılı

selen
selen - 4 yıl Önce

Tabikide özgü namal oynamali

filiz Karataş
filiz Karataş - 4 yıl Önce

Bence madem kötü ve iktidar o zaman Meryem uzerli olabilir diğerleri çok yumşak kalır. Ama mimikleri sertliği iktidar hırsını ve bunlar uğruna Osmanlı Devletinin Çöküşü bile olsa kendi hirslarini anlatacak olması lazım.

nbhbkb
nbhbkb - 5 yıl Önce

meryem uzerli olsun ıkısıde guzel yapamaz meryem arıç

lalaa
lalaa - 5 yıl Önce

bence ekin türkmen olsun hic akıllarda olmayan bir isim beren'inde hazal'ın da işleri yoğun♥♥♥

TUBİLİİİ
TUBİLİİİ - 5 yıl Önce

beren saat kesinlikle ideal hazal kaya biraz kucuk kaliyo ama belki en pasidah olarak tahta cikan ve kösemle uzun sure takisan turan hatun olarak degerlendirilebilir

leyla
leyla - 5 yıl Önce

bence beren saat olsun ona yakışacağını düşünüyorum


SIRADAKİ HABER

banner321

banner326

banner327