Meme muayenesiyle kanseri erken tanıyın!

Kanser Haftası kapsamında Bursa Büyükşehir Belediyesi’nde seminer veren Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Mete Kürşat Koç, meme muayesinin nasıl yapılacağını anlatırken mamografi için yaşın önemine dikkati çekti.

Meme muayenesiyle kanseri erken tanıyın!

1-7 Nisan Kanser Haftası kapsamında Bursa Büyükşehir Belediyes’inde halka açık seminerde kadınlara önemli bilgiler veren VM Medical Park Bursa Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Mete Kürşat Koç, meme muayenesinin nasıl yapılacağını anlattı. Bütün kanserler için birinci basamağın korunma olduğunu vurgulayan Op. Dr. Koç, “Kadınlar kendi kendilerine meme muayenesi yapmalılar. Ayda bir kez yapılması yeterli. Meme başından başlayarak dairesel hareketlerle bütün memeyi parmaklarla bastırarak içerisinde leblebi-nohut gibi bir sertlik aranmalı. Meme muayenesinin tamamlayıcı faktörü, koltuk altı muayenesidir. Koltuk altınızı da aynı şekilde bastırarak o bölgede leblebi-nohut gibi bir sertlik/kitle olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Adet bitiminden sonrasında hangi günde bu muayeneyi yapılırsa her ay o günde tekrarlanması faydalı olacaktır” diye konuştu.

ERKEKLERDE RİSK ÇOK AZ
Meme kanserinin ele gelen kitle, ciltte kızarıklık ve meme başının içe dönmesi ile kendini karakterize edebileceğini de ifade eden Op. Dr. Mete Kürşat Koç, mamografi konusunda şunları söyledi: Genellikle 40 yaşında ana mamografi çekilmesini tavsiye ediyoruz. 40-50 yaş arasında 2 yılda 1 ultrason takipleri öneriyoruz. 50 yaşından sonra da 2 yılda 1 mamografi öneriyoruz. Keza meme muayenesi de devam etmeli. Erkeklerin meme kanserine daha az yakalanmasının sebebi, meme boyutlarının küçük olması. Kadınlarda da meme boyutu büyük olanların kansere yakalanma riski fazladır. Ancak meme boyutu küçük olanlar, yakalandıkları zaman kanserin yayılması diğerlerine göre daha hızlı olur.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner327