MERS virüsünden korunmanın yolları neler?

Dünyayı tehdit eden Ebola virüsünden sonra özellikle ülkemizde görülen MERS virüsü vatandaşların korkulu rüyası oldu. Hastanede bir kişinin MERS virüsünden hayatını kaybetmesi Sağlık Bakanlığını alarma geçirdi. HAC mevsiminin sona ermesiyle ülkemizede bulaşan MERS virüsünden korunmanın yolları uzmanlar tarafından yayınlandı.

MERS virüsünden korunmanın yolları neler?
MERS, şiddetli solunum yolu hastalığına neden olan bir virüstür. Özellikle şeker, kronik akciğer, böbrek yetmezliği ve immün sistem yetmezliği hastalarında MERS virüsü daha şiddetli hastalık yapabiliyor. Hastalığa yol açan virüs MERS-CoV'dır. Bu virus 2012 yılında Suudi Arabistan'da tespit edilmişti

Yoğun endişeye yol açan corona virüs enfeksiyonu MERS : Middle East Respiratory Syndrome (Orta Doğu Solunum Sendromu).Hastalığa yol açan virüs MERS -CoV’dır. Bu virüs 2012 yılında Suudi Arabistan’da tespit edilmiştir.

Bu virüsle enfekte olan insanların çoğunda ağır akut solunum sistemi rahatsızlıkları gelişmiştir. Ateş, öksürük ve nefes darlığı gözlemlenmiştir. Bu virüsün bulaştığt hastaların yaklaşık olarak yarısı hayatını kaybetmiştir. Hastaların çok az bir kısmı hafif belirtilerle atlatmıştır. Amerika Birleşik Devletlerin’de bildirilen bir vaka olmamıştır. SARS’a yol açan virüsten farklıdır
SARS nedir?

Bir diğer ağır geçen corona virüs enfeksiyonu SARS’tır (şiddetli akut solunum sendromu). Etkeni SARS-CoV’dır. SARS vakaları ilk olarak 2003 yılının şubat ayında Avrupa, Kuzey Amerika ve Asya’da gözlemlenmiştir.1 Kasım 2002-31 Temmuz 2003 tarihleri arasında dünya genelinde 8273 SARS vakası gözlemlenmiştir ve bu vakaların 775′i ölümle sonuçlanmıştır. 2004 yılından bu yana dünyanın herhangi bir yerinden bildirilmiş SARS-CoV enfeksiyonu bulunmamaktadır.

Corona virüs enfeksiyonları her zaman ölümcül müdür?

Corona virüsler nadiren MERS ya da SARS gibi ölümcül olabilen enfeksiyonlara yol açarlar. Genellikle hafif enfeksiyonlar gözlemlenir.

Corona virüslerin temel özellikleri nelerdir?

Corona virüsler çoğu insanın hayatlarının bir bölümünde karşılaştığı yaygın virüslerdir. İnsan corona virüsleri çoğu zaman hafiften orta dereceye üst solunum sistemi enfeksiyonlarına yol açarlar. Bulaşma yolları, görüldüğü mevsimler, semptomları da diğer üst solunum sistemi enfeksiyonları gibidir.

Corona virüs enfeksiyonlarından nasıl korunabiliriz?

İnsan corona virüslere karşı koruyucu herhangi bir aşı bulunmamaktadır. Enfeksiyon riskini azaltmanın başlıca yolları: Su ve sabunla sık sık ellerin yıkanması, gözlere, ağıza ve buruna dokunulmaması, hasta insanlarla yakın temastan kaçınılması. O halde insan corona virüslerle enfekte olduğumuzda diğer insanları korumak için şunları akılda tutmak gerekir: Hastayken evde kalmak, başkalarıyla yakın temastan kaçınmak, hapşırırken ya da öksürürken ağızı ve burunu kapamak, objeleri ve yüzeyleri temiz ve dezenfekte tutmak...
Mers virüsü Türkiye'yi de tehdit ediyor


Adana’nın Ceyhan İlçesi’nde yüksek ateş şikayetiyle hastaneye getirilen 54 yaşındaki Osman Turan, Mers virüsü şüphesiyle Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi.
İddiaya göre, Suudi Arabistan’a Hac görevini yapan Osman Turan, bu sabah evinde ateşi yükselince çocukları tarafından Ceyhan Devlet Hastanesi Acil Servisi’ne getirildi. Burada muayene edilip tetkikleri yapılan Turan’da Mers virüsü şüphesi görüldü. Bunun üzerine Acil Servis’te karantinaya alınıp, 112 Acil Servis’ten getirilen özel kuvöze konulan Turan, ambulansla Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi.
Turan’ın sevk edilmesinin ardından Ceyhan Devlet Hastanesi’nin Acil Servisi’ne giriş çıkışlar yasaklandı. Acil Servis Mers virüsüne karşı dezenfekte edildi.


Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2014, 14:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner326

banner327