Mesnevi’nin Dünya Dillerine Çevirisi Devam Ediyor

Hazreti Mevlana’nın eseri Mesnevi’yi 23 dünya diline çeviren Konya Büyükşehir Belediyesi, 7 dilde daha çeviri çalışmasını sürdürüyor.Dünyada en çok okunan kitapların başında gelen Hazreti Mevlana’nın ünlü eseri Mesnevi’yi 23...

Mesnevi’nin Dünya Dillerine Çevirisi Devam Ediyor
Hazreti Mevlana’nın eseri Mesnevi’yi 23 dünya diline çeviren Konya Büyükşehir Belediyesi, 7 dilde daha çeviri çalışmasını sürdürüyor.
Dünyada en çok okunan kitapların başında gelen Hazreti Mevlana’nın ünlü eseri Mesnevi’yi 23 dile çeviren Konya Büyükşehir Belediyesi, başlattığı çalışmayla bu sayıyı 30’a yükseltiyor. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, insanlığın ortak aklını, ruhunu, vicdanını besleyen kaynaklardan birinin hiç kuşkusuz Hazreti Mevlana olduğunu belirterek, Mesnevi’nin yüzyıllar boyu barış, sevgi, saygı, hoşgörü temelinde insanlığa yol gösterdiğini dile getirdi. Özellikle yakın coğrafyamızda ve mazlum ülkelerde gözyaşının dinmediği bugünlerde Hazreti Mevlana’nın çağları aşan hikmetli sözlerine daha çok ihtiyaç olduğuna vurgu yapan Başkan Akyürek, Mesnevi’nin dünya üzerinde daha fazla insan tarafından okunabilmesi için çalışma yürüttüklerini hatırlattı.
“HEDEF, MESNEVİ’Yİ 50 DİLE ÇEVİRMEK”
Bu önemli eseri bugüne kadar 23 dünya diline çevirdiklerini kaydeden Başkan Akyürek, “2005 yılında başlatılan Mesnevi’nin dünya dillerine çeviri çalışmasında eser 2009 yılına kadar 17 dile çevrildi. Bugün, baskı aşamasında olan Azerice ile birlikte 23 dile ulaşıldı. Eserin 7 dilde daha çeviri çalışması ise devam ediyor. Böylece Mesnevi 30 dünya diline çevrilmiş olacak. Ortadoğu coğrafyasından batının en ucuna, Afrika alt kıtasından, Türkistan’a kadar geniş bir coğrafyada konuşulan dilleri de kapsamış oluyoruz” dedi. Başkan Akyürek, çalışması başlatılan diller haricinde Mesnevi’yi 20 dile daha çevirerek 50 dünya diline ulaşmayı planladıklarını ifade etti.
Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından bugüne kadar Farsça, Türkçe, Urduca, Fransızca, Türkmence, İspanyolca, İngilizce, Arapça, Almanca, İtalyanca, Arnavutça, İsveçce, Japonca, Boşnakça, Flemenkçe, Kazakça, Özbekçe, Tacikce, Çince, Yunanca, Rusça, Malayca ve Azerice dillerine çevirisi yapılan Mesnevi’nin çeviri çalışmasının sürdürüldüğü diller ise Portekizce, Lehçe, Amharca, Sıvahili Dili, Uygurca, Kürtçe ve Osmanlıca.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327