Meteoroloji'den son dakika kar yağışı uyarısı

Türkiye bugün Balkanlar üzerinden gelecek yeni bir soğuk ve yağışlı sistemin etkisine girecek. Soğuk ve yağışlı hava hafta sonuna kadar etkili olmaya devam edecek.

Meteoroloji'den son dakika kar yağışı uyarısı

Mevsim normallerinin altına düşen hava sıcaklıkları, pazar gününe kadar azalmaya devam edecek, pazar günü batı bölgelerden başlayarak gelecek hafta yurt genelinde artacak ve mevsim normalleri civarında seyredecek.

BU GECE VE YARIN SABAH KAR VAR
İstanbul'da cuma günü akşam saatlerinde yağmur şeklinde başlayacak yağış, gece ve cumartesi günü sabah saatlerinde kentin iç ve yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur olarak görülebilecek.

PAZARTESİ HAVA ILIK HAVA ETKİLİ OLACAK

Soğuk ve yağışlı sistem, pazar günü doğu bölgelerde etkili olduktan sonra ülkeyi terk edecek. Ancak Türkiye, pazartesi günü batı bölgelerden itibaren ılık ve yağışlı yeni bir sistemin etkisine girecek. Bu sistem ise hızlı bir şekilde hareket ederek salı günü etkisini kaybedecek.


Yağışların, Hakkari, Bitlis, Van'ın güneyi ve Şırnak'ın doğusunda yoğun kar, Osmaniye, Hatay'ın kıyı kesimleri ve Adana'nın doğu ilçelerinde kuvvetli sağanak şeklinde olması bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan son değerlendirmelere göre, yurt genelinin parçalı çok bulutlu, Ege kıyıları ile Batı Akdeniz kıyı kesimi dışında ülkemiz genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Hakkari, Bitlis, Van'ın güneyi ve Şırnak'ın doğusunda yoğun kar, Osmaniye, Hatay'ın kıyı kesimleri ve Adana'nın doğu ilçelerinde kuvvetli sağanak, Karadeniz'in kıyı kesimleri, Doğu Akdeniz, Doğu Anadolu'nun güneybatısı ve Güneydoğu Anadolu'da yağmur ve sağanak, Trakya, Marmara'nın güneydoğusu ile yağış alan diğer yerlerde karla karışık yağmur ve yer yer kar şeklinde olması bekleniyor. Batı bölgelerdeki yağışların hafif olacağı tahmin ediliyor. İç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

Hava sıcaklığının, Türkiye genelinde mevsim normallerinin altında seyredeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın ise genellikle kuzey, doğu kesimlerde güney yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Kıyı Ege ve Doğu Akdeniz'de kuvvetlice esmesi bekleniyor.
KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, yağışların, Hakk'ri, Bitlis, Van'ın güneyi ve Şırnak'ın doğusunda yoğun kar, Osmaniye, Hatay'ın kıyı kesimleri ve Adana'nın doğu ilçelerinde kuvvetli sağanak şeklinde olmasnını beklendiğini bildirdi ve yaşanabilecek ani sel, su baskını, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmasını istedi.


BÖLGELERDE HAVA DURUMU
MARMARA: Çok bulutlu, batısı ile zamanla bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, Trakya ile güneydoğu kesimlerinde karla karışık yağmur, diğer kesimlerde yağmur şeklinde olması bekleniyor.

EGE: Parçalı, zamanla çok bulutlu, iç kesimlerinin hafif yağmur ve karla karışık yağmurlu, Kütahya ve Afyonkarahisar çevrelerinin hafif kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın, Kıyı Ege' de kuzey yönlerden kuvvetlice esmesi bekleniyor.

AKDENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, Antalya dışında bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Osmaniye, Hatay'ın kıyı kesimleri ve Adana'nın doğu ilçelerinde kuvvetli olmak üzere, genellikle sağanak, Doğu Akdeniz'de yer yer gök gürültülü sağanak, Göller Yöresinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Rüzgarın, Doğu Akdeniz kıyılarında güney ve güneybatı yönlerden kuvvetlice eseceği tahmin ediliyor.

İÇ ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, doğusu ile zamanla bölgenin genelinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

BATI KARADENİZ: Çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren kıyı kesimleri yağmurlu, iç kesimleri karla karışık yağmur ve kar yağışlı.

ORTA VE DOĞU KARADENİZ: Çok bulutlu, bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; genellikle yağmur ve sağanak, iç ve yüksek kesimlerde yer yer karla karışık yağmur şeklinde olması bekleniyor.

DOĞU ANADOLU: Çok bulutlu, bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; genellikle karla karışık yağmur ve kar, Malatya, Elazığ, Şırnak ve Iğdır çevrelerinde yağmur şeklinde, Hakkari ve Bitlis ile Van'ın güney kesimlerinde yoğun kar yağışı şeklinde olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin doğusunda yer yer buzlanma ve don olayı tahmin ediliyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Parçalı çok bulutlu, bölge genelinin yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

BAZI İLLERDE HAVA DURUMU
İSTANBUL: Çok bulutlu, aralıklı yağmurlu.(8)

ANKARA: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra hafif yağmur ve karla karışık yağmurlu.(7)

İZMİR: Parçalı ve çok bulutlu.(11)

ADANA: Parçalı ve çok bulutlu, sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; öğle saatlerinden sonra doğu ilçelerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor.(17)

ANTALYA: Parçalı ve çok bulutlu.(17)

KONYA: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmur ve karla karışık yağmurlu.(8)

TRABZON: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmurlu, iç kesimleri karla karışık yağmurlu.(7)

ERZURUM: Çok bulutlu, aralıklı kar yağışlı.(3)

KARS: Çok bulutlu, aralıklı kar yağışlı.(1)

MALATYA: Çok bulutlu, aralıklı yağmurlu, yüksek kesimleri karla karışık yağmur ve kar yağışlı.(8)

DİYARBAKIR: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmurlu.(10)

GAZİANTEP: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı.(10)
Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2015, 09:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327