Metrobüs yolcularına kötü haber!

İstanbul trafiğini rahatlatmak için İETT farklı çözüm yolları arıyor. Metrobüs yoğunluğunu azaltmak için farklı ücret tarifeleri uygulanacak.

Metrobüs yolcularına kötü haber!

Metrobüs hattında yaşanan yoğunluğu azaltmak için farklı ücret modelleri üzerinde çalışılıyor. Yoğunluğun gün içine yayılmasını sağlamak amacıyla özellikle zirve saatlerde ücretin yüksek tutulması planlanıyor.

METROBÜSTE İYİLEŞTİRMELER YAPILDI

Metrobüs İstanbul trafiği için alternatif olsa da yolcu sayısının her geçen gün artması İETT’yi farklı çözümler üretmeye zorluyor. Günde yaklaşık 800 bin yolcu taşınan hatta şuana kadar belirli iyileştirmeler yapıldı.

* İstasyon giriş çıkışlarına bariyer eklenerek yayaların yola inişleri engellendi.

* Yol kenarlarında ve istasyonlarda yayaların yoldan geçişlerini engellemek için tel örgüler yapıldı.

* Araçlar güzergah boyunca azami hız uyarılarıyla yönlendiriliyor. Hız limitini aşan araçlar komuta kontrol merkezinden takip edilerek araç bilgisayarları vasıtasıyla şoförler tarafından uyarılıyor.

* Yol bakım çalışmaları periyodik olarak yapılıyor.

* Yoğun istasyonlarda yolcu giriş çıkışları ayrılarak merdivenler genişletiliyor.

* Şerit ihlalini önlemek amacıyla şeritler arasına reflektör konularak araçların çarpışma riski azaltılıyor.

* Kenarda olan ve yolcu inişlerini engelleyen reklam panoları istasyonların iç kısımlarına alındı.

RAPOR HAZIRLANDI

Mevcut düzenlemeler metrobüs hattı için yeterli değil. Bu yüzden sorunlara farklı çözümler üretmek amacıyla Metrobüs Yönetim Müdürlüğü tarafından, ‘Metrobüs Sisteminde Yol ve Yolcu Güvenliği’ başlıklı bir rapor hazırlandı.

YOL VE YOLCU GÜVENLİĞİ ACISINDAN DÜZENLENEN RAPORUN DETAYLARI

Rapordaki bilgilere göre; Zincirlikuyu yolcu bekleme alanı genişletilecek. Tüm istasyonların tam erişilebilir olması sağlanacak. Çift kapılı araçların alınmasıyla acil durumlarda yolcuların yola inmeleri ve Metrobüs araçlarının trafiğe ters akışı önlenerek yol güvenliği artırılmış olacak. Araçların tek tip hale getirilmesiyle istasyonlarda biniş noktaları standardize edilerek emniyetli biniş sağlanacak. Zirve saatlerdeki yoğunluğun gün içine yayılmasını sağlayacak ücret modelleme sistemi kurularak istasyon ve araç içi yolcu yoğunluğunun azaltılması hedefleniyor. Yenibosna ve darülaceze dönüş rampalarının oluşturulması ile alternatif hatlar devreye alınacak ve yoğun istasyonlardaki yolculuk talebi karşılanacak. Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2014, 09:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327