Mevlevihane’nin Yanındaki Parkta Düzenleme Çalişmalari Bitti

Kilis’te, tarihi 1500’lü yıllara dayanan Mevlevihane Mescidi’nin restorasyonu önceki ay tamamlanırken, Mevlevihane ile bitişik olan parkın düzenlenmesine bitti.Gaziantep Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından ihalesi yapılan geçen yıl...

Mevlevihane’nin Yanındaki Parkta Düzenleme Çalişmalari Bitti
Kilis’te, tarihi 1500’lü yıllara dayanan Mevlevihane Mescidi’nin restorasyonu önceki ay tamamlanırken, Mevlevihane ile bitişik olan parkın düzenlenmesine bitti.
Gaziantep Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından ihalesi yapılan geçen yıl Eylül ayında restorasyon çalışmalarına başlanan ve restorasyon işlemleri son aşamaya gelirken Mevlevihane’nin bitişiğinde bulunan parkta yenileme çalışmaları da tamamlanarak hizmete açıldı.
Dünyada 45 Mevlevihanelerden biri de Kilis’te bulunuyor. Sadece semahanesi kalan Mevlevihanenin yapım tarihi konusunda değişik bilgiler yer alsa da yapımının 1535-1553 yılları arasında olduğu tahmin edilen Kilis Mevlevihanemsi, Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde Mevlevihane’den şu şekilde söz ediliyor:
“Cümleden mükellef bina-ı cedid Canboladiye kethüda yeri Ali Ağa’nın hayratıdır. Dört tarafı gül, gülistan ile müzeyyen ve havuz ve şadırvan sebilleri ile piraste bir Mevlevihane’dir.”
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner327