MGK'da yıllar sonra bir ilk yaşandı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı sonrası alınan kararlar açıklandı. MGK'nın tarihi nitelikteki Temmuz ayı toplantısında, yıllar sonra bir ilk yaşandı.

MGK'da yıllar sonra bir ilk yaşandı!
MGK bildirisinde, yaklaşık 30 yılın ardından ilk kez Gülen cemaati kaynaklı bir terör tehditi, bölücü terör örgütü PKK’nın oluşturduğu tehdite benzer biçimde ilk kez resmi düzeyde devletin kırmızı kitap olarak adlandırılan ulusal güvenlik tehditi kaydına girme özelliği kazandı. 30 yıldır ilk kez bir MGK toplantısında, PKK terörünün dışında cemaat kaynaklı bir terör tehditi kapsamlı olarak ele alındı.

FETÖ İFADESİ İLK KEZ KULLANILDI

Gülen cemaati daha önce MGK bildirilerinde illegal paralel yapılanma olarak nitelendiriyordu. MGK bildirisinde, paralel cuntanın darbe girişiminin ardından Gülen cemaati için FETÖ terör örgütü tabiri kullanıldı. Bunun anlamı derin. Çünkü, cemaatin paralel yapılanmasının terör örgütü kategorisine MGK kararı ile alınmasıyla bu örgüte yardım ve yataklık yapanlar da terörle mücadele yasası kapsamında işlem görebilecek.

Milli Güvenlik Kurulu’nun Temmuz ayı olağan toplantısı, Cumhurbaşkanlığı’nda yapıldı. Toplantıda, olağanüstü hal ilanı yönünde oluşturulan görüş toplantının ardından hemen toplanan Bakanlar Kurulu’nda ele alınarak karara bağlandı. MGK bildirisi, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklandı. Bildiri, 3 maddeden oluştu. Bildiride, şu ifadeler yer aldı:

İHANET ÇETESİ

* Fethullahçı Terör Örgütü adı verilen bir ihanet çetesi, 15 Temmuz 2016 tarihinde, Türk Silahlı Kuvvetleri içindeki mensupları vasıtasıyla silahlı bir darbe girişimi başlatmıştır. Bu örgüt, kuruluş aşamasından itibaren etkisi altına aldığı eğitim kuruluşları, sivil toplum kuruluşları, medya kuruluşları, ticari kuruluşlar ve kamu görevlileri aracılığıyla milleti ve devleti kontrol altında tutmayı amaçlamaktadır.

Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde yuvalanmış asker elbisesi içerisine girmiş eli kanlı terörist canilerini harekete geçirerek ülke yönetimine el koymaya çalışan Fethullahçı Terör Örgütü'nün bu girişimi, milletimizin feraseti, cesareti ve fedakârlığı ile güvenlik güçlerimizin kahramanca mücadelesi sayesinde başarısız olmuştur.

MİLLET VE SİYASİ PARTİLERİMİZ

Bu tarihi süreçte canlarını hiçe sayma pahasına milli iradeye ve demokrasiye sahip çıkan aziz milletimiz, siyasi partilerimiz, sivil toplum kuruluşlarımız ve medya kuruluşlarımız, tüm görüş farklılıklarını bir tarafa bırakarak silahlı darbe girişimi karşısında tek vücut olmuş ve meydanları çete mensubu terörist hainlere terk etmemiştir. Devletimiz, milletiyle el ele vererek, ertesi gün akşam olmadan silahlı darbe girişimini bastırmış, durumu kontrol altına almıştır.

*Kurulumuzca sivil, asker, polis tüm şehitlerimize rahmet, gazilerimize acil şifalar dilenmiştir.

*Kurulumuz, demokrasiye, temel hak ve özgürlüklere, hukukun üstünlüğüne olan bağlılığı bir kez daha teyit etmiştir. Toplantıda, kurul üyelerinin değerlendirmeleri doğrultusunda, bundan sonra atılması gereken adımlar detaylı olarak görüşülmüştür. Bu çerçevede, demokrasimizin, hukuk devleti ilkesinin, vatandaşlarımızın hak ve özgürlüklerinin korunmasına yönelik tedbirlerin etkin bir şekilde uygulanabilmesi amacıyla, anayasamızın 120. maddesi gereği, hükümete olağanüstü hal ilan edilmesi tavsiyesinde bulunulması kararlaştırılmıştır. Bu tavsiye, sadece ve sadece demokrasiye, hukuk devletine, hak ve özgürlüklere yönelik tehditlerin ortadan kaldırılması için yapılacak çalışmaları kolaylaştırma amacına yöneliktir.

 
Güncelleme Tarihi: 21 Temmuz 2016, 08:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327