Mikrop yuvası olan sahilde denize giriyorlar

İstanbul’un sahil kesimlerinden biri olan Kumburgaz’da denize kanalizasyon karıştığını belirten vatandaşlar, duruma tepki gösterdi.

Mikrop yuvası olan sahilde denize giriyorlar

İstanbul’un sahil kesimlerinden biri olan Kumburgaz’da denize kanalizasyon karıştığını belirten vatandaşlar, duruma tepki gösterdi. Belediyeye ulaşamadıklarını belirten vatandaşlar, yetkililerden yardım istiyor.

Yaz sıcaklarının iyice arttığı bu günlerde serinlemenin ilk adresi sahiller. İstanbul’un sahil semtlerinden biri olan Kumburgaz da yaz aylarında tercih edilen bölgeler arasında yer alıyor. Ancak bu sene denizin kirliliğinden şikayetçi olan vatandaşlar, sahile kanalizasyon aktığını söylüyor.

Duruma tepki gösteren Tayfun Özkor, 45 senedir Kumburgaz’da yaşadığını söyledi. Özkor, “Bu sene ilk defa böyle kötü görüyorum. Lağımlar akıyor kimse ilgilenmiyor. Belediyelere telefon edildiğinde herkes birbirine atıyor. Buranın temizlenmesini ve insan sağlığına zarar vermemesini istiyoruz. Buradaki beleye büyükşehir ilgileniyor diyor, büyükşehire de ulaşamıyoruz. Yosunlar gene iyi. Lağım akan yere çocuklar insanlar gelip giriyorlar.” dedi.

Denize girmediğini belirten Mehmet Sarı, “Durum çok rezil yani girilmeyecek derecede. Lağım denize akıyor. Az yağmur yağdığı zaman deniz simsiyah oluyor. Pis kokuyor.” diye konuştu.

Problemin kışın boruları kıran lodostan kaynaklandığını belirten Mehmet Köklü, durumu şöyle özetledi: “O zaman kanalizasyon boruları parçalandı. Burayla kim ilgileniyor bilmiyorum. Geldiler, gelişigüzel bir tadilat yaptılar, kapattılar. Şimdi ufak bir yağmurda kanalizasyon tıkanıyor ve denize akıyor. Kanalizasyon sızıntısı var ve denize giriliyor. Neresi duruysa orada giriyoruz. Kimyasal olarak ne zararları var bilmiyoruz. Bazı bölgeler kokudan geçilmiyor. Belediyeye şikayet ettiğimizde gelip kumu temizliyorlar ara ara ama kimyasal boyutu nasıl bilmiyoruz.”

Sahile gelenlere şezlong kiralama işi yapan Metin Oktay, “Kanalizasyondan denize su karışıyor. Kimse ilgilenmiyor burayla. Çocuklar bilinçsizce ne olduğunu bilmeden giriyorlar. Yara bere çıkıyor. Belediyeye başvurduk, beyaz masayı da aradık. Geleceğiz, ilgileneceğiz diyorlar ilgilenmiyorlar. Bu sene çok pis oldu. En önemlisi de kıyı kısmı.” şeklinde konuştu.

Pis olduğu halde denize girdiklerini belirten çocuklar ise duruma alıştıklarını ifade etti.  

Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2015, 09:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327