Milas’ta Halk Sağlığı İçin Broşür Dağıttılar

Milas Toplum Sağlığı Merkezi, Halk Sağlığı Haftası dolayısıyla vatandaşlara broşür dağıtarak toplum sağlığını tehdit eden hastalıklar konusunda bilinçlendirme çalışması yaptı.Halk Sağlığının önemini vurgulamak amacıyla eylül...

Milas’ta Halk Sağlığı İçin Broşür Dağıttılar
Milas Toplum Sağlığı Merkezi, Halk Sağlığı Haftası dolayısıyla vatandaşlara broşür dağıtarak toplum sağlığını tehdit eden hastalıklar konusunda bilinçlendirme çalışması yaptı.
Halk Sağlığının önemini vurgulamak amacıyla eylül ayının 3-9 tarihleri arasında kutlanan Halk Sağlığı Haftası, ilçede düzenlenen etkinlikle kutlandı. Koruyucu sağlık hizmetleri ile toplum bilincini arttırarak, toplumu harekete geçirmek, hastalık meydana gelmeden önlemek ve vatandaşların hayat standardını yükseltmek gibi amaçlar doğrultusunda çalışmalar gerçekleştiren Milas Toplum Sağlığı Merkezi, haftanın anlam ve önemine ilişkin bir broşürlü bilgilendirme etkinliği düzenledi. Halkın yoğun olarak bulunduğu Salı Pazarı’nda stant açan merkezde görevli 4 bayan personel, vatandaşlara kanser, koah, HPV DNA Smear Testi konusunda broşür dağıtarak bilgi verdi. Merkezde görevli Filiz Yorulmaz, Emine Esenkaya, Ayşe Yavuz ve Sibel Sürmeli’nin gerçekleştirdiği çalışmalarla çok sayıda vatandaşa ulaşılarak, hastalıklar konusunda ayrıntılı bilgi aktarıldı.
Bu hafta içinde düzenlenecek çeşitli etkinliklerle sağlık çalışanlarının her zaman halkımızın yanında ve hizmetinde olduğunun bir kez daha vurgulanmasını amaçladıklarını belirten Milas Toplum Sağlığı Merkezi Sorumlu Hekimi İlyas Türk; “Sağlık hizmetlerinin birinci amacı, kişilerin sağlıklı yaşamaya devam etmelerini sağlamak ve hasta olmamaları için çalışmaktır. İlçemizde de Toplum Sağlığı Merkezimiz tarafından, hem yaşam kalitesini yükseltmek hem de hastalıkları oluşmadan önce önlemek için halk sağlığına yönelik koruyucu sağlık hizmetleri artırılarak sürdürülmektedir. Çocukluk dönemi aşı uygulamaları, keneye karşı korunma yolları, tütün ve tütün ürünlerinin zararları ve bunların neden olduğu kronik hastalıklar, egzersizin önemi, yeterli ve dengeli beslenme, düzenli fiziksel aktivite, hareketli yaşam, şişmanlık ve şişmanlığın oluşturduğu riskler ve obezite ile mücadele, bunlarla ilgili doğru alışkanlıklar kazanılmasının sağlanması hakkında toplum bilincinin oluşturulması, yaşlı sağlığı, KETEM tarafından kanser ile mücadele, içme ve kullanma suyu sanitasyonu, halk eğitimleri gibi konularda ağırlıklı çalışmalar yapılmaktadır.” dedi.
ÖNLEYİCİ VE KORUYUCU SAĞLIK HİZMETİ VURGUSU
Ayrıca sağlıklı nesiller için çocuk, kadın ve üreme sağlığı hizmetleri gebe, lohusa, bebek, çocuk gelişimi, talasemi ve fenilketonüri takibi de yapıldığını ifade eden Türk, açıklamasında şunları kaydetti; “Bu kapsamda vatandaşlarımızın koruyucu sağlık hizmetlerinden etkin biçimde faydalanmaları toplum sağlığı açısından oldukça önemlidir. Koruyucu sağlık hizmetlerinin sunumu aile hekimlerimiz tarafından gerçekleştirilmekte olup, tüm vatandaşlarımız kayıtlı oldukları aile hekimlerine müracaat ederek muayene olabilecekleri gibi ayrıca koruyucu sağlık hizmetlerinin sunumu hakkında bilgi alabileceklerdir. Unutulmamalıdır ki hastalıkları önlemek tedaviden her zaman daha kolay ve daha maliyet etkindir. Önleyici ve koruyucu sağlık hizmetlerinden faydalanarak sağlığınızı korumuş olmanın yanında ülkemiz bütçesine de katkıda bulunmuş olursunuz. Sağlık hizmetleri ve halk sağlığı çalışmaları; etkisi uzun vadelerde ortaya çıkan, sabır gerektiren, uzun soluklu çalışmaları içerir. Bu uzun soluklu yolda birlikte ilerlediğimiz tüm vatandaşlarımıza sağlık dolu günler dilerim.”
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner325

banner326

banner327