Milli atlet Aslı Çakır Alptekin'e bir darbe daha

Spor Genel Müdürlüğü (SGM), doping yaptığı için müsabakalardan 8 yıl men edilen milli atlet Aslı Çakır Alptekin'e verilen altınların iadesini isteyecek.

Milli atlet Aslı Çakır Alptekin'e bir darbe daha
Spor Genel Müdürlüğü, milli atlet Alptekin'e, 2011 ve 2012'de katıldığı yarışmalardaki başarıları nedeniyle verilen 2 bin 575 cumhuriyet altını karşılığı para ödülünü geri alacak.

SGM'nin "Spor Hizmet ve Faaliyetlerinde Üstün Başarı Gösterenlerin Ödüllendirilmesi Hakkında Yönetmelik" kapsamında uluslararası organizasyonlarda elde ettiği madalyalar karşılığında ödül alan Aslı, bunları iade etmek zorunda kalacak.

İADESİ İSTENECEK

Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesinin (CAS) doping yaptığı gerekçesiyle Aslı Çakır Alptekin'e verdiği 8 yıl hak mahrumiyeti cezasının ardından sporcuya verilen ödüller, kararın Atletizm Federasyonuna ulaşmasının ardından istenecek.

2575 ALTIN KAZANMIŞTI

Aslı Çakır Alptekin, 2011 Dünya Üniversiteler Yaz Spor Oyunları, 2012 Londra Olimpiyatları ve 2012 Avrupa Atletizm Şampiyonası'nda altın, 2012 Dünya Salon Atletizm Şampiyonası'nda ise bronz madalya kazanmıştı.

Milli atlete bu başarıları nedeniyle SGM tarafından 2 bin 575 cumhuriyet altını karşılığı para ödülü verilmişti.

DAVA AÇILACAK

Prosedüre göre, sporcunun doping yaptığının kesinleşmesinin ardından, yasal olarak ödüllerin sporcudan alınması için dava açılacak.

Prosedürün işlemesi için CAS'ın, Aslı ile ilgili kesinleşen doping kararını Türkiye Atletizm Federasyonuna iletmesi gerekiyor. Federasyonun kararı Gençlik ve Spor Bakanlığına bildirmesinin ardından SGM, en geç bir ay içinde mahkemeye başvurarak, ödül karşılığı paranın iadesi için dava açabilecek. 


Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2015, 16:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327