Mimari Yarışmanın Protokolü İmzalandi

Kepez Belediyesi ve Mimarlar Odası Antalya Şubesi arasında "bilge mimar” olarak anılan Turgut Cansever’in anısına, ulusal düzeyde mimarlık sergisi düzenlenmesi ve mimarlık ödülü verilmesi amacıyla protokol imzalandı.Geçtiğimiz dönem...

Mimari Yarışmanın Protokolü İmzalandi
Kepez Belediyesi ve Mimarlar Odası Antalya Şubesi arasında "bilge mimar” olarak anılan Turgut Cansever’in anısına, ulusal düzeyde mimarlık sergisi düzenlenmesi ve mimarlık ödülü verilmesi amacıyla protokol imzalandı.
Geçtiğimiz dönem Mimarlar Odası Antalya Şubesi’nin desteği ile Mimar Sinan Kongre ve Sergi Merkezi için ulusal proje yarışması düzenleyen Kepez Belediyesi, Turgut Cansever’in anısına ulusal düzeyde mimarlık sergisi düzenlenmesi ve mimarlık ödülü verilmesi çalışmasını da Mimarlar Odası İşbirliği gerçekleştiriliyor.
Kepez Belediye Meclisi’nin düzenlenmesi için onay verdiği projenin protokol imza töreni başkanlık toplantı salonunda yapıldı. Yarışmayı, Mimarlar Odası Antalya Şubesi ile yapacaklarını aktaran Başkan Tütüncü, "Mimarlar Odası’nın desteğini önemsiyoruz. Proje yarışması, Mimar Sinan Kongre ve Sergi Merkezi’nin proje yarışmasında olduğu gibi Kepez Belediye Meclisi başta olmak üzere ilgili kurullarından geçerek bir ortak akıl neticesinde oluşmuştur" dedi.
Başkan Hakan Tütüncü, Antalya’da bir ilk olan ve her yıl Şubat ayı içerisinde tekrarlanacak olan Turgut Cansever’in anısına ulusal düzeyde mimarlık sergisi düzenlenmesi ve mimarlık ödülü verilmesinin kent için ufuk açıcı olacağının altını çizdi. Turgut Cansever’in Antalya’da ve Türkiye’de çok fazla tanınmadığından yakınan Başkan Tütüncü, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Cansever, aynı zamanda iyi bir yazardır. 16 tane kitabı bulunuyor. Şehir, mimari ve insan ilişkileri noktasında çok önemli eserler vermiş, mimarinin felsefesini de çok farklı yönde analiz etmiş ve bize bir medeniyet perspektifiyle sunmuş çok önemli bir düşünürdür. Hem Turgut Cansever’in ön plana çıkarılması, şehir ve mimari ilişkilerinin ne kadar önemli olduğunun ortaya konması hem de bir yerel yönetim ve meslek odasının el ele verdiğinde ne kadar güzel hizmetler yapabileceğine dikkat çekilmesi anlamında son derece anlamlı bir çalışmaya öncülük ediyoruz.”
Protokolün, Antalya, mimarlık kültürü ve mimarlık tarihi açısından önemli sonuçlar doğurmasını temenni eden Başkan Tütüncü, ulusal mimarlık proje yarışmasına uluslararası bir yarışmaya dönüşmesini arzu ettiklerini aktardı.
Mimarlar Odası Antalya Şube Başkanı Osman Aydın da, "Kongre ve sergi merkezi mimari proje yarışması bir ilkti. Şimdi de Türkiye’de ulusal anlamda bir ilk mimarlık ödülü yarışmasını yapacağız. Bu ödülleri Kepez Belediyesi adına vereceğiz. Bu da Türkiye’de bir ilktir. Bir belediyenin kent estetiğinin gelişmesi, kentin sağlıklı kentleşmesi için ulusal alandaki yapılarla kenteki yapıların karşılaştırılmasını Antalya açısından olumlu buluyoruz" şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından iki başkan, yarışmanın protokolünü imzaladı.
Kepez Belediyesi, daha önce de Çankaya Mahallesi’nde yeni açtığı caddeye Turgut Cansever’in ismini vermişti.Kepez Belediyesi’nin Turgut Cansever’in anısına her yıl Şubat ayında ulusal düzeyde mimarlık sergisi düzenleyeceği ve mimarlık ödülü vereceği, yarışmanın yönetmeliğine göre ulusal düzeydeki mimarlık yarışmasının, Kepez Belediyesi adına Mimarlar Odası Antalya Şubesi’nin koordinasyonunda yapılacağı belirtildi.
TURGUT CANSEVER KİMDİR?
1920 de Antalya’da doğan Cansever, Galatasaray Lisesi ve İDGSA Mimarlık Bölümü’nde okudu.1951 de mimarlık bürosunu kurdu; İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nden “Osmanlı ve Selçuklu Mimarisinde Sütun Başlıkları” adlı teziyle sanat tarihi doktoru, “Modern Mimarinin Sorunları” adlı tezi ile doçent ünvanını aldı. 1959-60’ta kuruluşunda bulunduğu Marmara Bölgesi Planlama Teşkilatı Başkanlığı ve 1961’de İstanbul Belediyesi Planlama Müdürlüğü görevlerinde bulundu. 1974-75’te Dünya Bankası İstanbul Metropol Planlama Projesi’ne başkanlık yaptı. 1974 -76 arasında Avrupa Konseyi Türk Delegasyonu Üyeliği; 1975-80 arasında İstanbul Belediyesi’nde, 1979’de Ankara Belediyesi’nde metropol planlama, yeni yerleşmeler, kent merkezleri ve koruma danışmanlığı, 1983 yılında Charles Moore, Roland Simounet, James Stirling, P. W.Sudin, Rifat Chadirji, Habib Fida-Ali, Mübeccel Kiray, Ismaïl Serageldin’le birlikte Ağa Han Büyük Jüri üyeliği yaptı.
"Bilge Mimar" da olarak anılır. Kent, imar, koruma alanlarında pek çok görev alan Cansever, Beyazıt Meydanı’nı tasarladı. Türkiye’deki ilk sanat tarihi doktora tezinin sahibi olan Cansever, dünyada üç Ağa Han Mimarlık Ödülü almış tek mimar.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326

banner327