Muş Halk Sağlığı Müdürlüğü’nden Karbonmonoksit Uyarısı

Muş Halk Sağlığı Müdürlüğü, kış aylarında meydana gelen soba zehirlenmelerine karşı uyarıda bulundu.Muş Halk Sağlığı Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, soba zehirlenmesinin odun, kömür gibi ısınma aracı olarak kullanılan...

Muş Halk Sağlığı Müdürlüğü’nden Karbonmonoksit Uyarısı
Muş Halk Sağlığı Müdürlüğü, kış aylarında meydana gelen soba zehirlenmelerine karşı uyarıda bulundu.
Muş Halk Sağlığı Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, soba zehirlenmesinin odun, kömür gibi ısınma aracı olarak kullanılan maddelerin yanması ile ortaya çıkan karbonmonoksit gazından kaynaklandığı hatırlatıldı. Açıklamada, “Karbonmonoksit gazı solunduğunda, akciğerlerden kana karışarak kanda oksijen taşıyan moleküllere bağlanarak oksijenin dokulara taşınmasını engeller. Bunun sonucunda dokulara yeterli oksijen taşınamaz ve kişi hayatını kaybeder. Tatsız, renksiz, kokusuz olması ve tahriş etme özelliğinin olmaması nedeni ile fark edilmediği için ‘sessiz katil’ olarak bilinmektedir. Karbonmonoksit zehirlenmesinde ilk belirtiler; baş ağrısı, yorgunluk hissi, mide bulantısı gibi semptomlardır. Genellikle bu semptomların ağırlığı karbonmonoksit düzeyi ve maruz kalınan süre ile ilişkilidir. Ciddi zehirlenmelerde baş dönmesi, kusma, bilinç kaybı ve ölüm görülür. Bu durumda hemen camları açın ve ortamın havalandırılmasını sağlayın. Hızla ortamdan uzaklaşın ve açık havaya çıkın. 112 Acil Yardım Servisi’ni arayın” denildi.
Karbonmonoksit zehirlenmesinden korunmak için alınacak önlemlerin de belirtildiği açıklamada, “Kullanılan her türlü ısıtma cihazının kalite belgesine sahip olup olmadığına, garantilerine ve garanti sürelerine dikkat edilmelidir. Kullanılan yakıtın standartlara uygunluğu kontrol edilmeli, izin belgesi olmayan satıcılardan kömür alınmamalıdır. Soba yakılırken aşırı doldurulmamasına dikkat edilmelidir. Sönmekte olan sobaya asla tekrar tutuşması için güç yakıtlar konulmamalıdır. Soba tutuşturulurken yakıtın üstten yanması sağlanmalı, soba alttan yakılmamalıdır. Bacalar standartlara uygun ve yalıtımlı olmalı, düzenli olarak yetkili kişilere temizletilmelidir. Dumanın geri tepmesini önlemek için bacaların en üst noktasının çatının en üst noktasından 1 metre daha yüksekte olması sağlanmalı ve baca şapkası mutlaka takılmalıdır. Konutlarda gaz kaçaklarına karşı uygun yerde dedektör bulundurulmalıdır. Kombi ve şofbenlerin baca bağlantılarını mutlaka projesine uygun şekilde ve yetkili kişilere yaptırılmalıdır. Bacalar yatak odalarından, merdiven sahanlığından, bina girişlerinden, havalandırma boşluklarından, çatı arasından, banyo ve tuvaletten geçirilmemelidir. Sobanın bulunduğu yer sürekli havalandırılmalıdır. Lodoslu havalarda geceleri yatmadan önce sobalar söndürülmelidir. Unutulmamalıdır ki doğru yakılan soba ısıtır, yanlış yakılan soba öldürür” denildi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner327