Narlıdere’de Kentsel Dönüşüm Çalişmalari Sürüyor

Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur, kentsel dönüşüm çalışmalarında gelinen son durumu anlattı. Dönüşümün uygulanacağı mahalle temsilcileri ile periyodik olarak bir araya gelen Batur, jeolojik incelemelerin tamamlanmasının ardından...

Narlıdere’de Kentsel Dönüşüm Çalişmalari Sürüyor
Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur, kentsel dönüşüm çalışmalarında gelinen son durumu anlattı. Dönüşümün uygulanacağı mahalle temsilcileri ile periyodik olarak bir araya gelen Batur, jeolojik incelemelerin tamamlanmasının ardından gelinen noktayla ilgili bilgiler verdi.
Narlıdere’de dönüşümün uygulanacağı Narlı ve Çatalkaya mahallelerinde gerçekleştirilen jeolojik incelemeler ve hali hazır çalışmalarının tamamlanması ile ilgili bilgilendirme toplantılarına başlayan Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur, 7 - 15 Ekim tarihleri arasında mahallelerle ilgili yapılan tüm çalışmaların askıya çıkarılacağının müjdesini verdi. Kentsel dönüşüm mahalle temsilcileri ile belirli zamanlarda bilgilendirme toplantıları düzenleyen Batur, vatandaşın doğru bilgiyi en sağlıklı kaynaktan alması için bu toplantıları düzenlediklerini ifade etti. Kulaktan dolma, yalan yanlış bilgiler ile vatandaşın kasıtlı olarak yanlış yönlendirildiğini ifade eden Batur “En başında ne dediysem, onu yeniden söylüyorum. Söylediklerimin arkasındayım. Dönüşüm dönüşümün uygulanacağı mahallelerde yaşayan insanlarımızla el ele vererek gerçekleştirilecek. Onların rızası dışında hiçbir işlem yapılmayacak. Belediye hiç kimseden bilgi saklamaz. Her bilgi şeffaf ve ortadadır. Yapılan ve yapılacak olan çalışmaların bir takvimi var ve bu takvim doğrultusunda gelinen aşamalar bugüne kadar vatandaşlarımıza aktarıldı ve devam edecek. Vatandaşlarımız tarafından oluşturulan temsilciler istedikleri her konuda bilgilendiriyorlar. 25 Ağustos Pazartesi tarihinde jeolojik etüt ve hali hazır çalışmaları tamamlandı. 25 Eylüle kadar bu çalışmaların incelemeleri olacak. İncelemelerin tamamlanmasının ardından 7 - 15 Ekim tarihleri ortaya çıkan neticeleri askıya çıkartacağız. Herkes kimin ne kadar yeri olduğunu görecek ve yanlış bir tespit var ise itirazlar yapılacak gerekli düzeltmelerin yapılması sağlanacak” dedi.
YILBAŞINA KADAR İMAR PLANI TAMAM
Kentsel dönüşümde gelinen aşama ile ilgili mahalle temsilcilerine bilgi veren Başkan Batur, çalışma planına göre yılbaşına kadar kentsel dönüşüm mahalleleri ile ilgili imar planlarının tamamlanacağını söyledi. Batur; “Jeolojik ve hali hazır çalışmaların askı süresi tamamlandıktan sonra yılbaşına kadar bu mahallelerin nasıl bir hal alacağı ile ilgili imar planını hazırlayacağız. İmar planlarının tamamlandıktan sonra yine askıya çıkacağız askı sürecinden sonra ise sözleşme aşamasına gelinecek. İşte bu aşamada sandık vatandaşın önüne gelecek ve kendi seçimini yapacak. Müteahhit ‘mi yapsın, TOKİ’mi yapsın, Belediye’mi yapsın işte bunun kararını verecek. Biz vatandaşın çıkarını en üst seviyede kim koruyacaksa onun yapmasını isteriz. İstanbul’daki dönüşüm çalışmalarını maalesef üzülerek izliyoruz. Orada yaşayan insanların nelerle karşılaştıklarını görüyorsunuz. Narlıdere Belediyesi olarak bizim burada görevimiz, kanunlar çerçevesinde, vatandaşın mağdur edilmeden haklarının korunmasıdır” dedi.
Narlıdere 115 konut olarak bilinen bölge ile ilgili bir açıklama yapan Başkan Batur, “Bugün bile bana hala aynı soruyorlar. 115 konutun durumu ne olacak? Ben dönüşümün başında ne dediysem aynı şeyi tekrarlıyorum. Kimse mağdur edilmeyecek. 115 konut içinde geçerli. Çok zor oldu ama 115 konutu da kentsel dönüşüm kapsamına almayı başardık. Burada yaşayan vatandaşlarımız mağdur olamayacak. Yanlış bilgiler ile kandırılmaya çalışılıyor fakat biz buna engel olacağız. Tüm çalışmalar şeffaf bir şekilde ilerliyor. Şu anda Jeolojik etütlere göre nerelere inşaat yapılabilir, kaç kat inşaat yapılabilir gibi konular açıklığa kavuştuktan sonra yapılacak olan imar planları ile birlikte bu mahallelerimizde artık modern, insanımıza yakışır yaşam ortamları yerini alacak. İnsanlarımızın oturacağı apartmanların maketleri yapılacak ve bu maketler üzerinden evlerini ve konumlarını görebilecekler. Vatandaşla daha sağlıklı bilgi akışı sağlayabilmek için 15 gün sonra 2. İnönü ve Atatürk Mahallesine Kentsel dönüşüm bilgilendirme merkezleri kurulacak” dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner325

banner326

banner327