NASA astronotlar için akıllı saat yarışması düzenledi

Astronotların uzay görevlerinde kullanması için NASA internet kullanıcılarından akıllı saat tasarlamasını istiyor.

NASA astronotlar için akıllı saat yarışması düzenledi
NASA, Freelancer.com ile yaptığı işbirliği kapsamında internet kullanıcılarından yerçekimsiz ortamda kullanılacak akıllı saat tasarım yarışması başlattı.

Uluslararası Uzay İstasyonu (UUİ) mürettebatı tarafından kullanılacak saatin tasarımcısı 1,500 dolar ödül kazanacak.
Aljazeera Turk'un haberine göre, NASA, akıllı saat projesiyle astronotların uzay istasyonunda daha organize hareket etmelerini sağlayacak.

Astronotların her gün gerçekleştireceği görevleri gösterecek olan akıllı saat, zaman çizelgesi ve diğer uygulamalarla performansın artırılmasında yardımcı olacak. Yer merkezi ile iletişimde de kullanılacak olan saat, aynı zamanda yörüngedeki risk içeren enkazın yaklaşması halinde astronotların sığınağa geçiş yapması için uyarıda bulunacak.

Şu ana kadar 28 kişinin başvurduğu yarışma, 3 hafta sonra sonlanacak. Yarışmaya katılacakların, tasarlayacakları saati Samsug Gear 2 akıllı saatine benzer bir tasarımla sunması gerekiyor. NASA, 16 milyon üyesi olan Freelancer.com sayesinde katılımın artacağını ümit ediyor.

En son proje, NASA'nın özel uzay-havacılık şirketleri ve teknoloji devleriyle yaptığı işbirliğinin yanı sıra, kitle kaynak yöntemlerini de öne çıkardığı ilk örneklerden biri. NASA, Mayıs ayında başlattığı ' Journey to Mars Challenge' yarışmasında halktan Mars yolculuğunda kaynakları yeterli kullanabilmek için fikirlerini sunmalarını istemişti. NASA, Microsoft ile yaptığı işbirliğinde ise HoloLens başlıklarını astronotların kullanacağı özel uygulamalarla özelleştirmişti.
 

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2015, 13:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327