Nemli mayo hastalık saçıyor

Deniz ve havuzdan sonra sadece havluyla kurulanmak yetmez, özellikle havuz ve denizden bulaşabilecek bakterilere karşı daha duyarlı olan çocukların nemli mayolarının bir an önce çıkarılması gerekli.

Nemli mayo hastalık saçıyor

Deniz ve havuzdan sonra sadece havluyla kurulanmanın işe yaramadığını söyleyen ve bakterilerin üremeleri için uygun ortam oluşturan nemli mayoların çıkarılması gerektiğinin altını çizen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. İsmail Gönen, "Denizden ya da havuzdan çıktıktan sonra mutlaka duşta yıkanmalı ve sonrasında kuru elbiseler giyilmelidir" dedi.

Gönen, sağlık için gerekli şartlara sahip olmayan havuzlar dışında kimi zaman da kanalizasyon bulaşan deniz suyunun çocuklarda birçok enfeksiyonu, özellikle idrar yolu enfeksiyon riskini artırabildiğini vurgulayarak, bunun yanında kanalizasyon bulaşan deniz suyunun kulak enfeksiyonları, göz iltihabı, ciltte mantar ve ishal gibi sindirim sistem sorunlarına da yol açabildiğini aktardı.

Yüzmenin sağlık açısından yararlı olduğunu kaydeden Uzm. Dr. İsmail Gönen çocukları idrar yolları enfeksiyonlarından korumanın yolları hakkında şu bilgileri verdi:

- Sadece havluyla kurulanmak işe yaramaz. Ancak bakterilerin üremeleri için uygun ortam oluşturan nemli mayoların çıkarılmasıyla, çocuklarınızı korumak için en büyük önlemi almış olursunuz.

- Denizden ya da havuzdan çıktıktan sonra mutlaka duşta yıkanmalı ve sonrasında kuru elbiseler giyilmelidir.

- Ayrıca idrar yolu enfeksiyonlarından korunmak için genel önlem olarak, bol miktarda sıvı alınmalı ve özellikle de şeker içeriği düşük meyve suları bolca tüketilmelidir. Sıvı alımı idrar yolu enfeksiyonlarından korunmak için çok önemlidir.

Yüzmeden önce duş alın

Denize girmek havuz suyuna kıyasla daha güvenlidir. Havuzdan bulaşan hastalıkların çoğu klorlama, filtreleme ve temiz su ilave edilmesi gibi yöntemlerle önlenebilir. Yüzme öncesi mutlaka duş alınmalıdır. Bu şekilde vücuttaki ter, idrar ve dışkı ile bulaşmış enfeksiyon potansiyeli taşıyan etkenlerinin uzaklaştırılması sağlanmış olur.

Kız çocuklarında daha fazla görülür

İdrar yolu enfeksiyonu geçiren çocuklarda yüksek ateş, bulantı, kusma, karın ağrısı, idrarında kan görülmesi, kötü kokulu idrar en sık görülen şikayetlerdir. Yakın zaman içinde havuzda bulunan çocuklarda bu şikayetlerden herhangi biri mevcutsa en kısa zamanda hekime başvurmalıdır.

İdrar yolu enfeksiyonları kız çocuklarında anatomik sebepler nedeniyle erkek çocuklara göre daha sık görülmektedir. İdrar yolu enfeksiyonları içinde de en sık sistit (idrar torbası iltihabı) görüldüğünü söyleyen Dr. Gönen, bu enfeksiyonların tedavi edilmemesi durumunda ciddi böbrek hasarına yol açabildiğinin altını çizdi.

Güncelleme Tarihi: 21 Temmuz 2014, 17:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327