Niğde Osb 2014 Faaliyetlerini Anlattı

Niğde Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Altuntaş, OSB’nin 2014 yılı faaliyetleri ve 2015 yılı hedeflerini basın mensuplarıyla paylaştı.Niğde Organize Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Altuntaş, 2014 yılında...

Niğde Osb 2014 Faaliyetlerini Anlattı
Niğde Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Altuntaş, OSB’nin 2014 yılı faaliyetleri ve 2015 yılı hedeflerini basın mensuplarıyla paylaştı.
Niğde Organize Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Altuntaş, 2014 yılında yapılan ve 2015 yılında yapılacak faaliyetlerle ilgili yaptığı açıklamasında, “2014 yılı faaliyetlerimizden ve 2015 yılı hedeflerimiz 5183 yasa kapsamında 2010 yılından 2014 yılına kadar yapılan toplam 730 bin metre karelik bedelsiz arsa tahsisi için hazine tarafından ödenmesi gereken ancak bugüne kadar kurumsal yapılanma değişiklikleri nedeniyle ödenemeyen yaklaşık 7 milyon TL bedelin ödenebilmesi için yapılan çalışmalarda sona yaklaşılmıştır. Konu gerekli yerlere sunulmuştur ve gerekli yasal düzenlemeler için bakanlık nezdinde çalışmalar başlatılmıştır. Bilim sanayi ve teknoloji bakanlığında yaptığımız çalışmalar sonucunda 105 buçuk hektarlık alan Niğde OSB genişleme alanı ilan edilmiş ve yer seçimi yapılmıştır” dedi.
2015 yılında imar planı yapılacak altyapı çalışmalarına başlanarak sanayicilerin hizmetine sunulacağını ifade eden Altuntaş, “ Öncülüğünü yaptığımız ve OSB’lerin geleceğini etkileyen arsa israfına son verecek olan ortak çalışmalarımız sonucunda OSB yapılarındaki TAKS yüzde 55’den yüzde 70’e çıkartılmıştır. Bunun Niğde OSB’deki sanayicilerin kazanımı 500 bin metre kareden fazla fabrika binası taban alanı artışı olduğu düşünülürse katkının büyüklüğü anlaşılacaktır. OSB’lerin lisansız güneş rüzgar enerjisi yatırımlarından elde ettikleri elektrik enerjisini sanayicilerine dağıtabilmesi ve güneş enerjisi tahsislerinin önce OSB’lere sorulması OSB’ler yapmaz ise diğer yatırımcılara yönlendirilme hususu enerji bakanı sayın Taner Yıldız’a makamında sunulmuştur. Sayın bakanımızın verdiği talimat ile konunun düzeltilmesi için gereken yasal düzenlemelerin yapılması için çalışmalar başlamıştır. Bir adet itfaiye satın alınmış ısı merkezi donanımlı itfaiye merkezine dönüştürülmüştür. Toplam da 700 milyon TL yatırımla Niğde OSB İtfaiye Ünitesi kurulmuştur. Söz konusu ünite Niğde Belediyesi tarafından işletilmektedir. Ünitede 2 arozöz tarafımızdan sağlanan yangın destek ürünleri ile beraber hizmet vermektedir. İtfaiye ünitesinin amacı sadece yangınlara müdahale etmek değil, iyi günde de sanayicilerimize destek olmaktır. Bu kapsamda bir yetkin itfaiyeci ile birlikte OSB elemanı ve gerek duyulursa iş sağlığı ve iş güvenliği uzmanının yer aldığı ekip tarafından; OSB’de yer alan tesislerin yangın önlemleri incelenmekte, eksikleri bildirilmekte, gerekirse ilave yangın ve yönlendirme eğitimleri verilmektedir” diye konuştu.
Toplam 2 milyon 100 bin TL bedelli arıtma tesisi 2’inci ünitesi yatırımına başlandığını, projeleri Çevre Bakanlığı tarafından onaylandığını belirten OSB Yönetim Kurulu Başkanı Altuntaş, "Yatırım için Ahiler Kalkınma Ajansı’ndan 550 milyon TL karşılıksız destek alınmıştır. İnşaatı devam etmektedir. 2015 yılında inşaatı devam eden arıtma tesisi 2. ünitesi devreye alınacaktır. Niğde OSB’nin çevreye saygısının bir diğer göstergesi de Bölgemizde 75 bini aşkın ağacın yer almasıdır. Bu sayı gün geçtikçe artmaktadır. 2014 yılında OSB hizmet binaları ile beraber 70 abonenin gaz kullanabileceği 600 milyon TL bedelli 2. etap doğalgaz yatırımı tamamlanarak sanayicilerimizin hizmetine sunulmuştur. Doğalgaz artış talebimiz Enerya Kapadokya A.Ş. tarafından uygun görülürse yaklaşık 1 milyon TL’lik bir yatırım ile Bölgenin tamamına doğalgaz dağıtımı yapılacaktır. 1980’li yıllarda tesis edilen asbest borulu su şebekesinin tamamı yenilenerek, kullanma suyu şebekesi ile beraber içme suyu şebekesi de tesis edilmiştir. Yatırımın bedeli 1 milyon 300 bin TL İçme suyu şebekesine arıtılmış su verilebilmesi için su arıtma tesisi yapılacaktır. Bu tesise Ahiler Kalkınma Ajansı’ndan destek alınabilmesi için atık su arıtma tesisi yatırımının tamamlanması beklenmektedir. Yine de 2015 Yılı Genel Kurulu’nda alınacak olan karara göre davranılacaktır. Ayrıca; enerji, yol, çevre, kapalı depo, arazi yatırımları başta olmak üzere yaklaşık 1 milyon 200 bin TL’lik diğer yatırımlar olarak adlandırabileceğimiz yatırımlar yapılmıştır. Altyapı çalışmaları nedeniyle bozulan yolların onarımı ve asfalt yenilemelerinin yapılmasına 2015 yılı içerisinde başlanacaktır” şeklinde konuştu.
Altuntaş, şunları söyledi:
"Niğde OSB 2014 yılında serbest piyasadan elektrik tedarik etmekle 1 milyon 700 bin TL avantaj sağlamıştır. 2015 yılı elektrik tedarik çalışmaları da tamamlanmış olup yaklaşık 3 milyon TL artı değer beklenmektedir. 2015 yılı hedeflerine gelince bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da sadece 2015 değil 2023 hedeflerine uygun olarak çalışmalarımız sürdürülecek, yatırımlarımız devam edecek, Niğde OSB’nin iddialı duruşunu sürdürecektir. Niğde OSB olarak OSB camiasını yönlendirme, tüm OSB’leri ilgilendiren sorunları ve engelleri dillendirme ve çözümleri için bizzat Sayın Bakanlar dahil kamu kurumu yetkililerine ulaşma çalışmalarımız her zaman olduğu gibi 2014 yılında da devam etmiştir. Bundan sonra da devam edecek, Niğde OSB üzerine düşeni her zaman yapacaktır. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı önderliğinde başlatılan kamu, üniversite, sanayi işbirliği çalışmaları doğrultusunda Yönetim Kurulu olarak üzerimize düşen görevler mütemadiyen yerine getirilecektir. Bunun en somut örneği; bilindiği üzere 100 bin TL değerindeki yüzde 8,43 hisse ile Niğde OSB’nin Niğde Üniversitesi Teknopark A.Ş.’ne ortak olmasıdır. Bu ortaklık Bölgemizin ilk ve tek iştirakidir. Elbette Niğde OSB’nin faaliyetleri ve gelecek planları bunlarla sınırlı değil. Sizlerin huzurunda hava alanı temennimi bir kez daha dile getirmek istiyorum. Niğde 2023 hedeflerine koşmak istiyorsa hava alanının elzem olduğunu artık hepimiz görmeliyiz, bilmeliyiz. Son dönemde değişen bakış açısıyla sürdürülebilir üretim ortamı, sadece çalışılabilir değil, yaşanabilir çevreci bir OSB, dışlanan değil kentsel dış mekanın bir parçası olan OSB için elimizden geleni yapmayı görev ve sorumluluk edinen Niğde OSB’nin bir yaşayanı, bir katılımcısı ve bir yöneticisi olmaktan duyduğum mutluluğu ve onuru sizlerle paylaşmak istiyorum.”
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326

banner327