Nilüfer'de Edebiyat Günü

Nilüfer'de Edebiyat Günü semineri düzenlendi.

Nilüfer'de Edebiyat Günü

Türk edebiyatının önde gelen isimleri arasında yer alan yazar ve yayıncı Mine Soysal, Nilüfer Belediyesi tarafından düzenlenen “Öğretmenler İçin Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Günü” isimli seminerde öğretmen ve öğretmen adaylarıyla bir araya geldi.

Nilüfer Belediyesi Kütüphane Müdürlüğü, okuma kültürünün gelişmesi için nitelikli, çağdaş çocuk ve gençlik kitaplarının seçimini ve eğitimde etkin kullanımını teşvik etmek amacıyla öğretmen ve öğretmen adaylarına Uğur Mumcu Salonu’nda seminer düzenledi. ‘Öğretmenler İçin Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Günü’ adı altında düzenlenen etkinlikte yayıncı ve yazar Mine Soysal, ‘Edebiyat ve edebiyat yayıncılığı’ ile ‘Çocuklar ve gençlerde edebiyat hevesi yaratmak’ konularında öğretmenlere seminer verdi.

Çocukların gelişen teknolojiyle okuma alışkanlıklarının on sene öncesine göre artış gösterdiğini belirten Mine Soysal, “Çocukların da yetişkinler gibi basit olanı değil ustaca anlatılanı seviyor. Günümüzde gençlerin ve çocukların okuma deneyimlerinde yabana atılmayacak bir kulvar daha var. Burada dijital okumalardan söz ediyorum. E-kitaplar, e-dergiler, e-bloglar özellikle gençlerin dijital okumaları sayesinde 10 yıl öncesine göre çok daha fazla okuma yaptıklarını gözlemliyoruz” dedi.

Edebiyatın tıpkı felsefe gibi özgürleşme alanı sunduğunu kaydeden Mine Soysal, “Edebiyat sınırları ortadan kaldırır. Bu sınırları yaratan, toplumsal kabul gereği iyi ile kötü arasındaki çizgileri çekenler, ekonomik sistemler, siyasi erkler, inançlar gelenekler ve öğretiler. Okuma serüvenine atılmanın en büyüleyici zamanı yaşam yoluna yeni koyulduğumuz çocukluk ve gençlik yıllarıdır. Eğer çocuklukta ve gençlikte bu maceraya atılmazsak yetişkin ömrümüzde bizi bekleyen zorunluluklar, sorumluluklar, kabullerle işleyen ve bize öğüt veren bütün şartlardan kaçıp kurtulmayı beceremeyiz. Gecelerde, yollarda, parklarda, yalnızlıklarımızda edebiyata sığınmayı, ona tutunmayı beceremezsek çabuk yoruluruz, çabuk öfkeleniriz ve çabuk vazgeçeriz. Tıpkı Türkiye’de çoğunluğun yaptığı gibi” ifadelerini kullandı.

Nilüfer Belediyesi Kütüphane Müdürü Şafak Pala ve Kütüphaneler Koordinatörü Zeynep Terzioğlu, usta yazar ve yayıncı Mine Soysal’a özel tasarım portresini armağan ederek teşekkür ettiler.
Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2015, 16:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326

banner327