Nilüfer'de kadına şiddete hayır yürüyüşü yapıldı

Bursa'nın Merkez Nilüfer İlçesin'nde, kadınlar, 25 Kasım kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü'nde, kadınlara yönelik şiddeti protesto etmek için bir araya geldi.

Nilüfer'de kadına şiddete hayır yürüyüşü yapıldı

Nilüfer Belediyesi, Nilüfer Kent Konseyi ve Nilüfer Kadın Dayanışma Merkezi iş birliğiyle düzenlenen yürüyüş FSM Bulvarı’nda Nilüfer Kent Konseyi önünde başladı. Kadın Meclisi üyeleri ve çok sayıda Nilüferli kadının da destekleriyle düzenlenen yürüyüş Organik Pazar Alanı’nda sona erdi. Yürüyüş sırasında kadınlar sloganlarla yağan yağmura rağmen şiddete ‘dur’ derken, yapılan basın açıklamasıyla kadına şiddete karşı düşünceler dile getirildi.

Nilüfer Kadın Meclisi Başkanı Emel Helvacı, yaptığı açıklamada, kadına uygulanan şiddetin sorumlusunun devlet olduğunu söyledi. Kadını kadın olarak kabul etmeyen devlet uygulamalarının, kadınların her gün özgürlüğünün kısıtlanmasına, tecavüze uğramasına sakat bırakılmasına sebep olduğunu ileri süren Helvacı, “2014 yılının ilk on ayında ülkemizde 255 kadın öldürüldü. Kadına karşı uygulanan şiddet her geçen gün artmakta. Cumhurbaşkanı değişik dönemlerde kadın ve erkeğin eşit olmadığına işaret ederek aslen hükümetin bakış açısını ortaya koymaktadır. Meclisiyle, hükümetiyle, yargısıyla içinde bulunulan sistem, kadını şiddetten koruyamamaktadır. Tüm kadınları örgütlü mücadeleye çağırıyoruz. Emeğimize, bedenimize, kimliğimize sahip çıkarak, kadınlar özgür olana kadar haykıracağız” dedi.

Yürüyüş sonunda aşure ikram edilen kadınlar daha sonra Uğur Mumcu Sahnesi’nde Oyun adlı belgesel filmi izledi. 


Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2014, 17:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327