Nobel Barış Ödülü sahibini buldu

İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi, 2014 Nobel Barış Ödülü'nü bu yıl çocuk hakları savunucularına layık gördü. Barış ödülü, Talaban militanları tarafından başından vurulan uzun tedavi sonrası sağlığına kavuşan 17 yaşındaki Malala Yusufzay ve Hindistanlı çocuk hakları savunucusu Kailash Satyarthi'nin oldu.

Nobel Barış Ödülü sahibini buldu

Norveç Nobel Komitesi Başkanı Thorbjorn Jagland, bu yılki Nobel Barış Ödülü'nün Kailash Satyarthi ve Malala Yusufzay arasında paylaştırıldığını açıkladı.17 yaşındaki Yousafzay, bu ödülü kazanan en genç isim oldu.

Jüri açıklamasında, “Norveç Nobel Komitesi, çocuk ve gençlere uygulanan baskıya karşı ve çocukların eğitim hakkı için verdikleri mücadeleden ötürü 2014 yılı Nobel Barış Ödülü’nü Kailash Satyarthi ve Malala Yusufzay’a vermiştir” denildi.

Bu yıl Nobel Barış Ödülü'ne toplam 278 kişi ve kurumun aday gösterildiği bildirildi. Bu şimdiye kadar ulaşılan en yüksek aday sayısı oldu.

Ödülün bu yılki favorileri arasında Papa Françesko ve ABD'li eski istihbaratçı Edward Snowden da ön plana çıkıyordu.

Nobel Barış Ödülü geçen yıl başkanlığını Türk Büyükelçi Ahmet Üzümcü'nün yaptığı Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'ne verilmişti.Kailash Satyarthi kimdir

Hindistanlı çocuk hakları savunucusu Kailash Satyarthi, 1990'lı yıllardan bu yana ülkede çalıştırılan çocuklar için mücadele ediyor. 60 yaşındaki Satyarthi'nin kurduğu Bachpan Bachao Andolan Örgütü, köle olarak kullanılan 80 binden fazla çocuğun serbest bırakılmasını, tedavi görmesini ve eğitim almasını sağladı.

Dünyanın dört bir yanından sivil toplum örgütleri, öğretmenler ve sendikaların katılımıyla kurulan Uluslararası Çocuk İşçiliği ve Eğitim Merkezi'nde aktif rol üstlenen Satyarthi, aynı zamanda Güney Asya ülkelerinde köle olarak çalıştırılan çocukların ürettiği ürünler konusunda tüketici farkındalığı uyandırmak için kampanyalar düzenledi.Çalışmalarıyla dünya çapında ün kazanan Satyarthi, 1984'te Almanya tarafından Aachener Uluslararası Barış Ödülü'ne, 1995'te ABD tarafgından Robert F. Kennedy İnsan Hakları Ödülü'ne layık görüldü. 2007'de İtalya Senato'su tarafından madalya ile ödüllendirilen Satyarthi'ye, 2009'da da ABD'de Demokrasi Savunucuları Ödülü verildi.

Malala Yusufzay kimdir

Pakistan'ın kuzeybatısındaki Mingora kentinde 1997'de doğan Malala, ülkede kız çocuklarının eğitim hakkı için verdiği mücadele nedeniyle Taliban örgütünün hedefi haline geldi ve 9 Ekim 2012'de bir Taliban militanı tarafından başından vuruldu. Ağır yaralanan Malala, 15 Ekim'de tedavi için İngiltere'ye götürüldü. Hastaneden ancak Mart 2013'te taburcu edilen Malala, eğitimine İngiltere'de devam ediyor.


Malala, sağlığına kavuşmasının ardından kız çocuklarının eğitimi için verilen küresel mücadelenin simgesi haline geldi.Yaşadıklarını "Ben Malala" adlı otobiyografik kitabında anlatan Yusufzay, "Ulusal Barış Ödülü", "Uluslararası Çocuklar Barış Ödülü" ve "Umudun Yansımaları Ödülü"ne layık görüldü.Yusufzay, 16. doğum günü olan 12 Temmuz 2013'te Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'na hitap ederek "Beni vuran teröristler, hedeflerimi değiştirebileceklerini ve tutkularımı sona erdirebileceklerini düşündüler. Oysa sadece zayıflığımı, korkularımı ve umutsuzluğu öldürdüler. Güç ve cesaret kazanarak yeniden doğdum. Kimseye karşı değilim. Bugün burada sadece dünya üzerindeki her çocuğun eğitim hakkını savunmak için bulunuyorum. Taliban ve tüm teröristlerin çocukları için de eğitim istiyorum" dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2014, 13:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner325

banner326

banner327