Nükleer Santral İçin Karadaki Çalişmalar Başladı

Sinop’ta kurulması planlanan nükleer santral için denizde çalışmalar devam ederken, karadaki çalışmalar da başladı.Konu ile ilgili açıklama yapan Sinop Valisi Yavuz Selim Köşger, “Bugün itibariyle hem denizde hem de karada çalışmalar...

Nükleer Santral İçin Karadaki Çalişmalar Başladı
Sinop’ta kurulması planlanan nükleer santral için denizde çalışmalar devam ederken, karadaki çalışmalar da başladı.
Konu ile ilgili açıklama yapan Sinop Valisi Yavuz Selim Köşger, “Bugün itibariyle hem denizde hem de karada çalışmalar devam ediyor. Bu fizibilite çalışmaları 18 aylık bir periyot. 2015 yılının ortasına kadar devam edecek. 2015 yılının sonuna doğru da bu çalışmalar tamamlanmış olacak. Burada nükleer santral yapımıyla ilgili herhangi bir sorun olup olmadığı anlaşıldıktan sonra yatırım için start verilecek. Henüz çalışmalar hem karada hem de denizde devam ediyor” dedi.
Türkiye’nin enerji fakiri bir ülke olduğunu belirten Vali Köşger, “Enerjiyle ilgili kaynakları ithal ediyoruz. Hem petrol ürünlerini hem doğal gazı ithal ediyoruz. Ülkemizde sadece hidroelektrik ve kısmen termik santrallerle ilgili kendi kaynağımız var. Onun dışındaki kaynaklar yurt dışından ithal geliyor. Nükleer santralin şöyle bir avantajı var; doğal gaz çevrim santrali ile üretilen enerjinin 7/1 oranında bir maliyetle üretiliyor nükleer santralde. Nükleer santralde kilowatt saatini 1 cente ürettiğiniz elektriği, doğal gazda 7 cente minimum üretiyorsunuz. Bu da ülkemizin cari açıkta en büyük sebeplerden birisi olan enerji ithalatı ile ilgili konuyu körükleyen bir husus. Az önce dediğim gibi ülkemiz enerji fakiri bir ülke. Mersin ve Sinop’taki nükleer santral önemli oranda bu açığın kapatılmasında katkı sağlayacak” diye konuştu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327