Ocak sonundan itibaren donacağız!

Türkiye'de soğuk kış günlerinin yerini bıraktığı bahardan kalma günler kısa sürecek. Hava durumu hakkında uzmanlar çeşitli yorumlarda bulunurken; İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Orhan Şen, ay sonundan itibaren sert bir kışın ülkeyi esir alacağını ifade etti.

Ocak sonundan itibaren donacağız!
Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son tahminlerine göre, batı ve kıyı kesimlerde sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerinde seyredecek. Ocak ayının son haftası ise sıcaklıkların hissedilir derecede düşmesi bekleniyor. Doğu bölgelerde de kar yağışı etkisini arttırarak devam edecek.

Soğuklar ay sonunda

Özellikle Türkiye’nin batı bölgelerinde seyreden yüksek sıcaklığı küresel iklim değişikliğinin etkilerine bağlayan İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Orhan Şen, ay sonuna kadar tam anlamıyla bir kışın yaşanmayacağını belirterek “Yurt genelinde hava sıcaklıkları mevsim normallerinin üzerinde seyrediyor. Örneğin İstanbul’da 8-9 derece olması gereken sıcaklıklar, 15 dereceye yani iki katına kadar çıktı. Bu seneki modeller, kışın sert geçeceğini gösteriyor dolayısıyla ay sonundan sonra sert bir kış bekliyoruz” dedi.Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Mühendisi Adil Tek ise, bu hafta sıcaklıkların üst seviyede devam edeceğini belirterek “Bugünlerde Afrika üzerinden toz taşınımıı güney bölgeleri etkisi altına alacak. Haftasonu birkaç derecelik düşüşler olacak. Bu düşüşe rağmen sıcaklıklar yine mevsim normalleri üzerinde kalacak. Ay sonuna kadar çok kuvvetli sert bir hava dalgası yok ancak önümüzdeki hafta Ege, Batı ve iç kesimleri etkisi altına alacak yağışlar bekliyoruz” dedi.
‘Barajlarda su birikecek’

Tek, Marmara’daki kayak merkezlerini etkileyecek karla karışık yağışların da beklendiğini belirterek “En yakın soğuk hava dalgası Şubat’ın ilk günlerinde bekleniyor. Şubat geneline baktığımızda sıcaklıklar mevsim normalleri üzerinde seyredecek, yağışlar az olacak ve ortalamanın altında kalacak” dedi. Kış bitiminde, Mart ve Nisan aylarında yağışların artacağını belirten Tek, “Fazla yağışlar nedeniyle barajlardaki doluluk artacak, Mayıs ayı için barajlarda biriken fazla suyun tutulmaması söz konusu olabilir” diye konuştu.Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2015, 08:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327