Öcalan o isimleri istedi çünkü...

Çözüm süreci kapsamında Abdullah Öcalan’ın, ’sekreteryası’ olarak görev yapmak üzere İmralı Yüksek Güvenlikli Cezaevi’ne sevk edilen 5 PKK’lı mahkumdan 4’ünün, Bekaa’dan arkadaşları olduğu ortaya çıktı.

Öcalan o isimleri istedi çünkü...

Öcalan, biri ağırlaştırılmış olmak üzere hepsi de ömür boyu hapse mahkum bu kişileri, bir dönem birlikte çalışması, örgütsel birikim ve tecrübeleri nedenleriyle İmralı’ya istedi.

İmralı Adası’nda çarptırıldığı ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasını çeken Abdullah Öcalan’ın yanına gönderilmek için bulundukları cezaevinden çıkarılan ve halen Bursa Özel Tip Cezaevi’nde bekletilen Ömer Hayri Konar, Mehmet Sait Yıldırım, Çetin Arkaş, Nasrullah Kuran ve Veysi Aktaş adlı PKK’lı mahkumların bizzat Abdullah Öcalan tarafından seçildiği belirtildi. Daha önce 4’ü kadın, 4’ü erkek olmak üzere toplam 8 mahkumun Öcalan’a ’sekreterya’ olarak gitmesi planlanırken, İmralı Adası’ndaki Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nin fiziki şartlarının buna uygun olmaması nedeniyle kadın mahkumlardan vazgeçildi, bu 5 PKK’lının gitmesinde karar kılındı.

İmralı’da çözüm süreci görüşmelerinde Öcalan’a sekreterya görevi yapacak PKK’lı mahkumdan Ömer Hayri Konar, Mehmet Sait Yıldırım, Çetin Arkaş ve Nasrullah Kuran’ın, onunla Lübnan’ın Bekaa Vadisi’nde birlikte bulundu. Veysi Aktaş’ın ise Yıldız Teknik Üniversitesi’nde öğrenim görürken örgüte katıldı. Onun ’sekreterya’ kadrosuna girmesinde iyi bilgisayar kullanmasının etken olduğu ileri sürüldü.

SEKRETERYA’DA KİM KİMDİR?

Abdullah Öcalan’a ’sekreterya’ olarak seçtiği 5 PKK’lının işledikleri suçlar, çarptırıldıkları cezalar ve hapis yattıkları süreler şöyle:

* Ömer Hayri Konar: Elazığ nüfusuna kayıtlı, 50 yaşında. ’Devletin egemenliği altındaki toprakların bir kısmını devlet idaresinden ayırmak’ suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapse mahkum edildi. 13 yıldır cezaevinde. PKK’nın 2000- 2002 yıllarında Suriye ve Lübnan başta olmak üzere Ortadoğu ülkelerinde etkin olabilmek için girdiği yeni yapılanmada görev almış. Abdullah Öcalan’a yakın isimler arasında yer alan Konar, Suriye’de yakalanarak Türkiye’ye teslim edilmişti.

* Mehmet Sait Yıldırım: Bingöl Karlıova İlçesi nüfusuna kayıtlı, 63 yaşında. ’Devletin egemenliği altındaki toprakların bir kısmını devlet idaresinden ayırmak’ suçundan ömür boyu hapse mahkum edildi. 18 yıldır cezaevinde. Çok eski PKK’lı olarak biliniyor. Almanya’dan örgüte katılmış, Bekaa Vadisi’nde kalmış, 1987’de PKK’nın Düseldorf davasından yargılanmış.

* Çetin Arkaş: Diyarbakır Çınar İlçesi doğumlu, 44 yaşında. 23 yıldır cezaevinde. ’Devletin egemenliği altındaki toprakların bir kısmını devlet idaresinden ayırmak’ suçundan ömür boyu hapse mahkum edildi. PKK’nın cezaevleri sorumluları olarak biliniyorlar. Bolu cezaevinde bulunurken, hakkında savcılık tarafından, ’örgütsel ilişkileri yönlendirdikleri’ gerekçesiyle soruşturma açılmış, 9 ay süren takipten sonra soruşturma takipsizlik ile sonuçlanmış.

* Nasrullah Kuran: Siirt nüfusuna kayıtlı, 47 yaşında. 23 yıldır cezaevinde. ’Devletin egemenliği altındaki toprakların bir kısmını devlet idaresinden ayırmak’ suçundan ömür boyu hapse mahkum edildi. PKK’nın cezaevleri sorumluları olarak biliniyorlar. Bolu cezaevinde bulunurken, hakkında savcılık tarafından, ’örgütsel ilişkileri yönlendirdikleri’ gerekçesiyle soruşturma açılmış, 9 ay süren takipten sonra soruşturma takipsizlik ile sonuçlanmış.

* Veysi Aktaş: Diyarbakır nüfusuna kayıtlı, 46 yaşında. 21 yıldır cezaevinde. ’Devletin egemenliği altındaki toprakların bir kısmını devlet idaresinden ayırmak’ suçundan ömür boyu hapse mahkum edildi.

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2015, 13:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327