Odunpazarı Kent Konseyi Gençlik Meclisi Kuruldu

Odunpazarı Kent Konseyi Gençlik Meclisi Yürütme Kurulu gerçekleştirilen genel kurul ile oluşturuldu.Odunpazarı Belediyesi Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen genel kurula, Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt, Odunpazarı...

Odunpazarı Kent Konseyi Gençlik Meclisi Kuruldu
Odunpazarı Kent Konseyi Gençlik Meclisi Yürütme Kurulu gerçekleştirilen genel kurul ile oluşturuldu.
Odunpazarı Belediyesi Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen genel kurula, Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt, Odunpazarı Kent Konseyi Başkanı Hasan Atak ve gençlik Meclisi üyeleri katıldı.
Başkan Kurt genel kurulda yaptığı konuşmada, “Odunpazarı Kent Konseyi oluşumuna vereceğiniz katkılardan dolayı şimdiden sizlere teşekkür ediyorum. Kent Konseyi bizim yasa gereği kurmamız gereken bir kurum. Yasayı izleyen takip eden bunun yaptırımını araştıran maalesef yok. Şu anda 2 bine yakın belediye var Türkiye’de ama iki yüz civarında kent konseyi var. Bunun nedeni nedir? Belediye başkanları kendilerine ayak bağı olacak bir kurum istemiyor. Birçoğu ya kendisi başkan oluyor ya da bir Meclis üyesini veya başkan yardımcısını başkan yapıyor. Böylelikle usulen bir kent konseyi kurulmuş oluyor zaten başka türlü hiç bir çalışmada yapılmıyor. Bizden önceki dönemde Odunpazarı Kent Konseyi vardı, gençlik Meclisi de vardı tabi ki kağıt üzerinde fakat hiç bir çalışmasını biz basından izlemedik, görmedik. Bunun değişmesi gerektiğini düşünüyorum. Kent konseylerinin sivil, demokratik işleyişi olan kendi içinde de gerçekten demokrat olan bir yapı olması gerektiğini düşünüyorum. Başkanın partisi ne olursa olsun, gençlerin orada hiç bir parti sınırı tanımadan çalışma yapması gerekir. Kent konseylerinin ana kademesi var gençlik Meclisi, kadın Meclisi gibi meclisleri de var. Burada o demokratik olgunluğu da gerçekleştirmemiz lazım, uyum içinde başarılı bir çalışma oluşturmak lazım. Biz belediye yönetimi olarak sizlere her türlü desteği vermeye hazırız. Gençlerin kendi işi dışında kendi mesleği dışında başka işlerinde yapabileceğini göstermemiz lazım. Birçoğunuz öğrencisiniz bir çoğunuz hayatın başka sorunlarıyla ilgilenecek durumda değilsiniz fakat öyle bir eğitim sistemi var ki, sizlere eğitim süreniz boyunca hiç bir işe karışma, dersler dışında başka bir işle uğraşma sadece ders çalış diyor. Birilerinin koymuş olduğu kurallara göre eğitim görüyorsunuz, birilerinin koyduğu kurallara göre sınavlara giriyorsunuz, üniversiteyi de bitiriyorsunuz. Üniversiteyi bitirdiğinizde ya doktor ya mühendis ya avukat oluyorsunuz, bir zaman sonra sizden dünyayı kurtarmanızı istiyorlar. Gençlerin bu boşluğu bir biçimde doldurması gerekir. Gençlerin bu işi doğru yapabilmesinin yolu da bilim, kültür ve demokrasiyle iç içe bir kurum ve kuruluştan geçiyor” dedi.
Kurt, gençlerin önünü açmaya ve gençlere her zaman destek olmaya hazır olduklarını da kaydetti.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327