Öğrenciler Girişimcilik Hayallerini Kileci’ye Anlattı

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Bilinçli Tüketim Topluluğu tarafından, Mühendislik Fakültesi Dekanlık Binası Konferans Salonunda TOBB Gaziantep Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Mehpare Şayan Kileci’nin konuşmacı olarak katıldığı “İş...

Öğrenciler Girişimcilik Hayallerini Kileci’ye Anlattı
Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Bilinçli Tüketim Topluluğu tarafından, Mühendislik Fakültesi Dekanlık Binası Konferans Salonunda TOBB Gaziantep Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Mehpare Şayan Kileci’nin konuşmacı olarak katıldığı “İş Planlamanın ve Fizibilite Yapmanın Önemi” adlı konferans düzenlendi.
Kileci, yapılan bir araştırmaya göre yeterli planlama yapılmadan ve fizibilite raporu hazırlanmadan kurulan işletmelerin iki sene içerisinde yüzde 80’inin battığını belirterek, bilinçli tüketim anlamında çok önemli bir nokta olduğunu vurguladı.
Toplantıya katılan öğrencilerin girişimcilikle olan ilişkilerini ve gelecekle ilgili hayallerini soran Kileci, katılımcıların hayalleri doğrultusunda dikkat etmesi gereken noktaları, fizibilite ve iş planı hazırlanmasının önemini açıkladı.
Girişimciliğin toplumun ihtiyaç noktalarından başladığını belirten Kileci, “Toplumun ihtiyaç duyduğu ürünleri üretmek, hizmetleri sunmak veya bunların ticaretini yapmak için risk alan, elini taşın altına koyabilecek kadar cesur olan ve kar amacı güden para kazanmayı hedefleyen insanlara girişimci ismini veriyoruz” diyerek açıklık, vicdanlı olma, dışa dönüklük, geçimli olma ve hassasiyet gibi kavramların bir girişimcinin taşıması gereken faktörler olduğunu ifade etti.
Bir girişimcide bulunması gereken yetkinlikler hakkında bilgi veren Kileci, “Liderlik yetkinliği, girişimcide bulunması gereken önemli bir yetkinliktir. İşi çekip çeviren, gerektiği zaman grubun en önünde gidebilecek cesareti gösteren liderler istiyor. İdari ve organizasyonla ilgili işleri yapsın bilsin ve kandırılmasın. Kandırılmaması ve iyi hesaplaması gereken konulardan biri finans ve kanunlardır. Yatırımını nerede yapacağını çok iyi bilsin ki bir sonraki adımını iyi planlayabilsin” diyerek satış, pazarlama ve iletişim ağının da önemli yetkinlikler arasında olduğunu ifade etti
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327