Öğretmenden öğrencilere sıra dayağı!

Sivas Atatürk Mesleki ve Sivas Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde bir öğretmenin öğrencileri sıra dayağına çekerek dövmesi cep telefonu kamerası tarafından kaydedildi. Teknik Anadolu Lisesi'nde bir öğretmenin öğrencileri sıra dayağına çekerek dövmesi cep telefonu kamerası tarafından kaydedildi.

2016 yılında Milli Eğitim Bakanlığı okullarda getirdiği cep telefonu yasağının ardından okullarda çekilen video ve fotoğrafların paylaşılmasını da yasaklamıştı. Yasak, paylaşımların dayak ve tacizleri önleyebileceğini savunan aileler tarafından tepki toplamıştı.  Ancak öğrenciler yasağı delerek başlarına gelenleri çekmeye devam ediyor.

OKULLARDA SOSYAL MEDYA YASAĞI 

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından  Mart 2017’te yayınlanan genelge ile okullarda Facebook, Twitter, Youtube ve Instagram gibi sosyal ağların kullanımına önemli kısıtlamalar getirildi.

Milli Eğitim Bakanlığı Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü, tüm illere gönderdiği “Okullarda Sosyal Medyanın Kullanılması” konulu genelge ile internet ve sosyal medya konusunda önemli değişiklikler yaptı. Buna göre okullarda öğrenci, öğretmen ve yöneticiler ders sırasında veya serbest zamanlarda gerçekleştirdikleri faaliyet, eylem ve durumları kaydederek internet sitesinde ya da sosyal medyada paylaşması durumunda yasal işlem başlatılmasına karar verildi.

Bir öğrencinin cep telefonu kamerası ile çektiği görüntülerde öğrencileri tahtanın önüne dizen öğretmen, bir daha şikayet gelmemesi konusunda öğrencileri uyardı. Öğretmen, öğrencileri uyardıktan sonra tek tek tokatlamaya başladı. Öğrencilerin suratına tokatlar atan öğretmen daha sonra ise sıralarına oturttu.

Açıklamada okullarda ve sınıflarda kişilerle ilgili çekilen her türlü fotoğraf, video ve ses kaydının başta sosyal medya olmak üzere sanal mecralarda paylaşılmasının uluslararası sözleşmelere, anayasaya ve 1739 sayılı kanuna aykırı olduğunun altını çizen MEB, kurallara uymayan kişiler hakkında mevzuat çerçevesinde önemli yaptırımlar uygulayacak. Dilerseniz genelgenin tamamına hemen aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2017, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327