Okullar ne zaman açılıyor?

Okulların açılmasına çok az bir süre kala aileler, okulların açılacağı tarihi merak ediyor. Okula ilk defa başlayacak öğrencilerin oryantasyon eğitimleri de internette en çok aratılan konular arasında. Peki, Okullar ne zaman açılıyor? Okula uyum programı (oryantasyon) ne zaman başlıyor? İşte okulların açılacağı tarih…

Okullar ne zaman açılıyor?

2019-2020 yeni eğitim ve öğretim yılı başlıyor. Okul hazırlıklarını tamamlayan velilerin gözü okulların açılacağı tarihte. Peki, Okullar ne zaman açılıyor? Okula uyum programı (oryantasyon) ne zaman başlıyor? İşte detaylar…

OKULLAR NE ZAMAN AÇILIYOR?

2019 – 2020 eğitim öğretim yılı tüm okullarda 9 Eylül Pazartesi günü başlıyor. Ama öncesinde ilk kez okula başlayacaklar ile ortaokulların birinci sınıflarına başlayacak öğrencilerin uyum eğitimleri var.

OKULA UYUM PROGRAMI (ORYANTASYON) NE ZAMAN BAŞLIYOR?

İlkokul 1. ve 5. sınıf öğrencilerinin okula adaptasyon süreçlerinde 2006 yılında başlatılan "Okula Uyum Programı", bu yıl 5-6 Eylül'de 2 günlük program şeklinde uygulanacak. Önceki yıllarda "Uyum Programı", okulların açılma tarihinden bir hafta önce başlatılıyordu. Program, 2019-2020 eğitim öğretim yılında uygulanmaya başlanacak kasım ve nisan aylarındaki ara tatiller dolayısıyla bu yıl 5-6 Eylül'de başlatılacak. Bu yıl uyum eğitimlerine yeni bir anlayış da getiren Bakanlık, bu eğitimleri 5-6 Eylül'de başlatıp tüm yıla yaymak için bir dizi yeni çalışma yürüttü.

Milli Eğitim Bakanlığı 2019-2020 eğitim öğretim yılında 3 milyon öğrenci ve aileleri için uyum programı hazırladı. Aileler ilk kez okula başlayacaklar ile ortaokulların birinci sınıflarına başlayacak öğrencilerin uyum eğitimleri planlandı.

UYUM EĞİTİMİ NEDİR?

Geçiş/uyum programları ilk kez okula başlayacak olanlar ile herhangi bir okuldan ya da sınıftan diğerine geçişi kolaylaştırmak için tasarlanan etkinlikler ve uygulamalardan oluşan bir programdır. Diğer bir değişle öğrencileri bir üst sınıf ya da eğitim kurumuna hazırlayan, öğrencilerin uyumunu kolaylaştırarak geçişin getirdiği sorunları en aza indirgemeye çalışan programlar olarak tanımlamak mümkün.

3 MİLYON ÖĞRENCİ UYUM PROGRAMINDA

Bakanlık verilerine göre, 2019-2020 eğitim öğretim yılında yaklaşık 3 milyon, ilkokul 1. sınıf ve ortaokul 5. sınıf öğrencisinin uyum programına katılması öngörülüyor.

Milli Eğitim Bakanlığınca, uyum konusunda daha önceki yıllarda okullarda gerçekleştirilen etkinliklerin geri dönüşleri doğrultusunda bu program güncellendi. Bu kapsamda, Bakanlık tarafından uyum eğitimlerinde bir dizi yeniliğin hayata geçirilmesi için çalışmalar yürütüldü.

Bakanlığın bu kararı almasında, Okula Uyum Programı'nın Eğitim Vizyonu Belgesi'nde yer alan tüm hususlar birlikte düşünülerek bir hafta ile sınırlandırılmaması gerekliliği görüşü etkili oldu.

Bu kapsamda, "okula uyum anlayışı", "öğrenmeye uyum şeklinde" olacak ve bu süreç, eğitim öğretim yılı sürecine yayılacak.

Bu yıldan itibaren okula uyum sadece yeni başlayacak çocukları değil, nakille gelen ara sınıfları ve okulda çalışanların tamamını ve velileri de kapsayacak organizasyonlar şeklinde yapılacak.

Ayrıca, okula uyum etkinlikleri konusunda illere, okullara ve öğretmenlere daha fazla esnek uygulama imkanı sağlanacak.

OKULA UYUM EĞİTİMLERİNDE NELER YAPILACAK? İŞTE ORYANTASYON ETKİNLİKLERİ

2019-2020 eğitim öğretim yılında "okula uyum" konusunda planlanan çalışmalar arasında, yeni dönemde uygulanacak tasarım beceri atölyeleri, sosyal etkinlikler modülü, dijital içerikler, yeni programlar, kılavuzlar, ders kitapları gibi uygulamaların tanıtıldığı videolar gösterilecek.

Bir çocuk dilinden yazılan ve yöneticilerden, ailelerden, velilerden beklentileri dile getiren "Okullarımızın Zilini Mutluluğa Çalalım" kitapçığı hazırlanacak.

Okula uyum konusunda okullarda gerçekleştirilen etkinliklerin verimliliğinin artırılmasına yönelik tedbirler alınacak.

Sınıfta ana dili farklı olan çocukların olması durumunda öğrencilerin birbirleriyle kaynaşmasına yönelik etkinlikler yapılacak.

Özel gereksinimli çocuklar için gerekli önlemler alınacak. Okula uyum etkinlikleri konusunda okullara ve öğretmenlere esnek uygulama imkanları sağlanacak.

Uyum programı çalışmaları, rehber öğretmenlerin desteğiyle gerçekleştirilecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327