Öldürmeseydi tecavüz edecekti

Diyarbakır’ın Eğil ilçesinde sevgilisini tecavüze yeltendiği için öldüren genç kıza mahkeme, haksız tahrik ve iyi hal indirimi uygulayarak 5 yıl hapis cezası verdi.

Öldürmeseydi tecavüz edecekti
İddiaya göre, Eğil’e bağlı bir köyde yaşayan D.Y., Mart 2015’te Zeki Ç. ile tanışarak arkadaş oldu. 3 ay sonra sevgilisinin evli ve 3 çocuk babası olduğunu öğrenen D.Y., Zeki Ç.’ye ayrılmak istediğini söyledi. Bunun üzerine genç kızı tehdit eden Zeki Ç., “Seni baba evinden çıkarır, tecavüz eder, geri getiririm” dedi. Genç kızın ayrılma ısrarı üzerine Zeki Ç., son kez kendisiyle görüşmek istediğini söyledi. D.Y.’nin teklifi kabul etmesi ile 11 Haziran 2015’te köyün girişine gelen Zeki Ç., genç kızın arabaya binmesini istedi. Arabaya binmek istemeyen sevgilisini döven Zeki Ç., D.Y.'ye tecavüze kalkıştı. Bu sırada otomobilde bıçak gören genç kız, bıçağı alıp Zeki. Ç.’nin kalbine sapladı. Zeki Ç. Kaldırıldığı hastanede hayatını kaybederken, D.Y. de tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Olayın ardından hazırlanan iddianamede D.Y. hakkında kasten öldürme suçundan ömür boyu hapis cezası istendi. D.Y.’nin saldırı ve tehdit üzerine maktulü haksız tahrik altında göğsünden bir kez bıçakladığını kaydeden savcı, tecavüz iddiasına dair delil bulunmadığını kaydetti. Genç kızın vücudundaki boğuşma izlerine dikkat çeken savcı, suçun tasarlanarak işlenmediğini vurgulayarak, tahrik indirimi uygulanmasını istedi.

İddianamenin kabulünün ardından tutuklu sanık D.Y.'nin yargılaması Diyarbakır 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapıldı. D.Y. ifadesinde, Zeki Ç. İle olaydan 3-4 ay önce tanıştığını kaydederek, Zeki’nin kendisini öldürmekle tehdit ettiğini ve 'Seni babanın evinden çıkarır, tecavüz eder geri getiririm' dediğini aktardı. Zeki Ç.’nin boğazını sıkıp, kendisine tokat attığını belirten D.Y., “Saldırdı, koltukta üzerime çıktı ve tecavüz etmeye kalkıştı. Kaçma şansım kalmamıştı. Bıçağı görünce aldım ve göğüs hizamda Zeki'ye tuttum. Korkup çekileceğini sandım. Hala boğuşma oluyordu. Sonra Zeki’yi dışarıya doğru düşerken gördüm. Bıçağı atıp köye doğru kaçtım. Öldürme amacım yoktu” dedi.

Duruşmanın ardından kararını açıklayan mahkeme, D.Y.’yi kasten yaralama sonucu öldürme suçundan 12 yıl hapis cezasına çarptırdı. Eylemin şiddetli elem ve hiddet etkisi ile gerçekleştiğini belirten mahkeme, haksız tahrik indirimi uygulayarak sanığın cezasını 6 yıla indirdi. Sanığın yargılama sürecinde davranışlarını iyi hal sebebi sayan mahkeme, cezanın 5 yıla indirilmesine hükmetti. 
Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2016, 11:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327