Ölü Hacim Yalova’ya 10 Günlük Su Sağlayacak

Susuzluk yaşayan Yalova’da barajın sıfır seviyesi kabul edilen 43 kod seviyesindeki ölü hacimde bulunan 10 günlük suyun şebekeye aktarılmasına yardımcı olacak pompa Gökçe barajına indirildi.Yalova’da susuzluğun önüne geçmek için çalışmalar...

Ölü Hacim Yalova’ya 10 Günlük Su Sağlayacak
Susuzluk yaşayan Yalova’da barajın sıfır seviyesi kabul edilen 43 kod seviyesindeki ölü hacimde bulunan 10 günlük suyun şebekeye aktarılmasına yardımcı olacak pompa Gökçe barajına indirildi.
Yalova’da susuzluğun önüne geçmek için çalışmalar sürüyor. Dün akşam saatlerinde Kurtköy deresi derivasyon hattından Gökçe barajına su akıtılmaya başlanmıştı. Baraja saniyede 150 litre su akıtan hat, şehrin günlük su ihtiyacının 4’te birine isabet eden bir oranda suyu baraja akıtacak. Yalova’ya su teminine yönelik bir diğer çalışma ise barajın 0 seviyesi kabul edilen 43 kot seviyesinde bulunan ve ilin yaklaşık 10 günlük su ihtiyacına cevap verecek olan ölü hacimdeki suyun şebekeye verilmesini sağlayacak pompanın baraja konulması oldu. BUSKİ tarafından gönderilen pompa dev bir vinç vasıtası ile baraja indirildi. 4 motor vasıtası ile ölü hacimdeki suyu şebekeye verecek olan pompa bu sayede Yalova’ya bir nebze de olsa nefes aldıracak.
Yeşil Körfez Su Birliği Başkanı Ömer Nergiz ise bu suyun Ortaburun Barajından baraja yapılacak olan bağlantıya kadar ilin ihtiyacına cevap vereceğini dile getirerek, "Pompa baraja indirildi. İshale hattına buradan su vereceğiz. Buradan verilen su arıtma tesisine basılacak ve ardından da kullanılmaya başlanacak. 43 kotunda 10 günlük su var. Bu suyun Ortaburun göleti ile bağlantımızı yapana kadar Yalova’ya yeteceğini düşünüyoruz. Ortaburun göletinde Yalova’ya 2 ay yetecek kadar su bulunuyor" dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner325

banner326

banner327