Ömer bebek, 3 saatlik ameliyatla yeniden doğdu!

Doğar doğmaz çok az beslenebilen ve tuvalet ihtiyacını gideremeyen Suriyeli Ömer bebek, VM Medical Park Bursa Hastanesi’nde 3 saatlik başarılı ameliyatla hayata bu kez sağlıkla ‘Merhaba’ dedi...

Ömer bebek, 3 saatlik ameliyatla  yeniden doğdu!

Suriyeli Ahmed-Esra El Hattab çifti, 2 yaşındaki Vefa ve 4 yaşındaki Halit adlı çocuklarının ardından dünyaya gözlerini açan çocukları Ömer’in ‘Hirchsprung’ denilen hastalığa yakalanmasıyla perişan oldu. Henüz bir günlükken VM Medical Park Bursa Hastanesi’ne sevk edilen Ömer El Hattab, tanı ve ön hazırlıktan hemen sonra ameliyata alındı.

MUCİZEVÎ BİR KURTULUŞ

3 saat süren zorlu ama bir o kadar da başarılı bir ameliyata imza attıkları için çok mutlu olduklarını belirten VM Medical Park Çocuk Cerrahisi Uzmanı Doktor Ünal Adıgüzel, “Hirchsprung hastalığı, bağırsağın özellikle son kısmının sinir hücresinden yoksun olmasıdır. Bağırsakta felç durumu vardır. Ömer, bağırsakların çalışmaması ve tuvaletini yapamama şikâyetiyle getirilmişti. Kilosu çok düşüktü, 2 kilo 400 gram ağırlığında doğmuştu. Normal şartlarda bağırsağın geçici olarak dışarı alınması gerekiyordu. Kilo almasını bekleyip ameliyatını yapmak ve sonra bağırsağı kapatmak gerekiyordu. Ama biz klasik yolun biraz dışına çıkarak tek seansta ameliyat ettik. ‘Transanal endorectal pull-through’ yöntemiyle karnını hiç açmadan, sadece popodan müdahaleyle 40 santim bağırsağını çıkartıp normal bağırsağı yerine getirdik. Bir gün sonra beslenmeye başladı ve bir haftada taburcu oldu” dedi. Ameliyatın önemine dikkati çeken Adıgüzel, “Yeni doğan döneminden bu ameliyat yapılıyor ama düşük ağırlıktaki bebekler için nadir yapılıyor. Bir nevi mucizevî kurtuluş diyebiliriz. Çocuğu, incitmeden ve 2-3 ameliyata ihtiyaç kalmadan ailesine sağlıklı bir şekilde teslim etmenin mutluluğunu yaşıyoruz” diye konuştu.

‘OĞLUMUZ HAYATA DÖNDÜ’

Çocuklarının rahatsızlığıyla paniğe kapıldıklarını söyleyen baba Ahmet Ömer (26), VM Medical Park Bursa Hastanesi’ndeki ameliyatla kâbustan uyandıklarını belirterek, “Başta Doktor Ünal Adıgüzel’e, tüm hemşire ve sağlık personeline yürekten teşekkür ediyorum. Allah, razı olsun. 3’üncü çocuk sevinci, kursağımızda kalmıştı. Ömer ile kendi çocukları gibi ilgilendiler. Bu kadar kısa sürede taburcu edilmesi bizi çok sevindirdi. Beslenince 2 kilo 750 gram ağırlığına da geldi. Oğlumuz yeniden hayata döndü. VM Medical Park ailesine şükran borçluyuz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2018, 18:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner327