Namık Ziya Mesçioğlu: Öncelik kentsel dönüşüm

Haberin Adresi.com ekibi olarak, İMSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ziya Mescioğlu ile gerçekleştirdiğimiz röportajı ilgiyle okuyacağınızı düşünüyoruz.

İMSİAD’ın üyelerine yönelik çalışmalarından biraz bahseder misiniz?

Bizler ilk olarak İnşaat Müteahhitleri Sanayici ve İşadamları Derneği (İMSİAD) adıyla 2012’nin başından beri faaliyetteyiz. Kurucu başkanımız Adil Gökçadır’dan sonra ben göreve geldim. İnşaata yönelik üretim yapan sanayiciler, müteahhitler ve mühendislerle çalışmaktayız. Eğitim konusunda yaptığımız faaliyetler arasında Profesör Doktor Acar Baltaş’ı ve Profesör Doktor Şükrü Kızılot’u Bursa’ya getirdik. Her iki seminerimizde çok başarılı oldu. Eğitim faaliyetlerimizi sürdürmeye devam edeceğiz.

Üyelerinize yönelik teknik gezi düzenliyor musunuz?

Teknik gezileri çok önem veriyoruz. Teknik geziler hem çevrenizi tanımanıza, ya da ne yapıldığını görmemizi, nasıl ve hangi şartlarda yapıldığını görmenize vesile olur. Üyelerimizi, ilk olarak iki ayrı grup halinde üçüncü Boğaz Köprüsü’ne götürdük. İstanbul'daki Nef projesine bir gezi yaptık. Aynı zamanda bizim Bursa'daki müteahhitlerimizin de İstanbul'daki rüya başkent sayılabilecek bir yerdeki projeleri görmesi algılaması ve bilmesi gerçekten çok önemliydi. Daha sonraki dönemlerde Körfez Geçiş Köprüsü’ne gittik. Otoban tam bitmemiş olsa bile Orhangazi'ye kadar geldik. Çok ilginç bir geziydi. Bitmek üzere olan bu tür projelere gezi düzenlemeye devam edeceğiz. Bizlerde sektör ortağı olarak, birbirimizden etkilenerek, fikirlerimizi beslemek için buna ihtiyacımız var.

İMSİAD, projeleri ile sıkça gündeme geliyor. Peki, yeni dönem faaliyetlerinizden biraz bahseder misiniz?

Bizler sürekli değişen koşullarda neler yapabiliriz diye düşünüp duruyoruz. Bu konuda yönetim kurulu olarak çalışmalarımızın en öncelikli maddesi kentsel dönüşüm. Bursa'mız gerçekten kentsel dönüşüme ihtiyaç duymaktadır. Deprem kuşağında bir şehir ve aynı zamanda 1999 depremi öncesi yapılan konutlarında değişime ihtiyacı var. Bizde kentsel dönüşüm konusunu birinci sırada tutmaya çalışıyoruz. Daha sonra üyelerimizle ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın uygulama sınav yönetmeliği ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Yerel yönetimlerle ilgili Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerimiz ile ilgili bütün çalışmalarımız sürüyor.

İMSİAD VE BTSO’DAN BİR İLK

İMSİAD’ın Bursa Ticaret Sanayi Odası (BTSO), sivil toplum kuruluşları (STK) ve yerel yönetimlerle olan işbirliği ne durumda?

İMSİAD, BTSO ile inşaat sektörünü gerçekten bir şekilde ilişkiye sokan bir dernek oldu. Üyelerimizi BTSO ile birlikte hem Dubai’deki, hem Münih’teki fuarlara götürdük. Üyelerimizi yapı fuarından ziyade gayrimenkul fuarlarımıza götüreceğiz. Bursa’daki İnşaat Fuarı’nda gayrimenkul özel bölümü açtık. Gerçekten çok farklı bir fuar oldu. Bugüne kadar fuarlarda ziyaretçi konumunda olan müteahhitler ilk defa bir fuarı katılımcı konumunda girmiş oldular. Ülkemizde bir tek İstanbul’da vardı. Bizlerde İMSİAD olarak, BTSO işbirliğiyle ilk defa Bursa'da gerçekleştirdik. Yabancıya konut satışına baktığımızda veya konut üretimine baktığımız zaman Bursa dördüncü sıralarındayken, fuar konusunda ikinci sırada. Bundan sonraki hedefimiz BTSO ile yurtdışında Gayrimenkul Fuarı'na gideceğiz. Hem ziyaretçi, hem de katılımcı olarak. Bu gerçekten çok önemli bir STK’nın bir sivil toplum örgütünün neler yapabileceğini gösterdik. Gerçekleştirdiğimiz fuar esnasında İstanbul ve Çevre Yolu trafiğe kapandı. Aracına park yeri bulamayan, fuara katılamayan, fuara giremeyen insanımız oldu. Bu da demek ki doğru noktadayız, doğru işler yapıyoruz.

Uludağ Üniversitesi ve İMSİAD işbirliğinden bahseder misiniz?

Çok gelişmiş bir üniversitemiz var. Bizler pratik ağırlıklı durumumuzu, teorik ağırlıklı üniversitemizde birleştirip acaba kaliteli ürünler nasıl üretebiliriz bunun çalışmasını yaparken, üniversitemizde bir protokol imzaladık. İlk defa bir müteahhitlik derneği üniversitemizle protokol imzaladı. İmzaladığımız protokol kapsamında birçok faaliyet gerçekleştiriyoruz. Üniversitemizde ihtiyacı olan öğrencilere bizler işadamları olarak burs veriyoruz. Üniversitemizdeki öğrenciler bizim şantiyelerimizi teorik staj alanı olarak kullanabiliyor. Bütün şantiyelerimiz üniversiteye açık. Bizler üniversitenin Teknoloji Geliştirme Merkezi’nden faydalanabiliyoruz. Aynı zamanda müteahhitlerimizi hoca yaptık. Bu çok önemli üyelerimiz her hafta bir başarı öyküsünü ve bir şekilde öğrencilere aktarmak istediği bilgileri, başarı sırlarını ders olarak üniversitemizde veriyor. Hem o hazzı başarı sahibi olan müteahhitlerimiz yaşıyor. Hem de öğrencilerimiz karşılarında tecrübeleri müteahhitlerden birikimlerini öğrenerek, kendilerine yön veriyorlar.

2015 yılının ilk çeyreğinde inşaat sektörünün durumunu değerlendirir misiniz?

2015 yılının ilk çeyreğinde inşaat sektörünü, 2014’ün ilk çeyreği ile kıyaslarsak yüzde 27 oranında bir artış var. TÜİK verilerine baktığımız zaman yüzde 27’lik artış rakamlarla sabit bir artış. Bu da bizim gerçekten sevindiğimiz bir durum. Yabancılara satışa baktığımız zaman da yüzde 55 oranında bu rakamlar. Ülkemizin büyümesi ile orantılı değil bizim sektörümüz. Düşündürücü olan bir konu var ruhsat almalara baktığımız zaman 2014 yılın ilk çeyreğinde alınan ruhsat sayısıyla 2015 yılının ilk çeyreğinde alınan ruhsat sayısında yüzde 40 civarında bir azalma söz konusu. Buda ileriye dönük daha az üretim demek. Endişeleri giderici önlemler alınırsa, sektörümüz 2014 ve 2015’ e baktığımız zaman ülke büyümesinin çok üzerinde üretim yapan bir sektör halinde yoluna devam etmekte.
“VATANDAŞ KENTSEL DÖNÜŞÜME İNANMALI!”

Bursa’da yapılması planlanan kentsel dönüşümle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Bursa gerçekten kentsel dönüşüm ve kentsel yenilemeye ihtiyacı olan bir şehir. Barınak olarak kullandığımız konutlarımızın büyük bir kısmı, herhangi bir afette bizi barındıracak durumda değil. Acil bir eylem planı hazırlayıp, uygulamaya koyulması gerekiyor. Bursa’daki müteahhitlerimiz eğer hızlı şekilde, tüm sermaye ve güçlerini sunarak kendini yenilemeye başlarsa 20 yıl yeterli bir süre olmayabilir. Özellikle Osmangazi ve Yıldırım ilçelerimizde kentsel dönüşüm yapılması gerekiyor. Nilüfer ilçesinde ise ağırlıklı bölümde kentsel yenilemeye ihtiyaç var. Planlı bölgelerde depreme dayanıklı olmayan konutlar yapılmış. Belediyelerimizle ekiplerimizi kurduk, çalışmalarımız devam ediyor. Kestel Belediyemiz ile görüşmemizi yaptık. Gürsu Mudanya ve Gemlik ilçeleriyle görüşmelerimizi yapacağız.

Kentsel dönüşümün olmazsa olmazları nelerdir?

Kentsel dönüşümde olmazsa olmazlar var. Vatandaş kentsel dönüşümün içinde olmalı ve buna inanmalı. Vatandaşın en büyük karının bir an önce sağlıklı konuta girmek olduğunu anlatmalıyız. Devlet güvencesi olmalı. Devler bir izleyici, müdahale edici olmalı. Bir de tabii sermayedar, yatırım yapan olmalı. Şu anda bir tek yapılması gereken bu üçünü biran önce tam randımanlı bir şekilde çalışmaya başlaması. Eğer saman alevi gibi olursak, hem hizmet veren hem de vatandaşımız yorulur. Sürekli artan bir ivme ile ilerlemeniz gerekiyor. Bunu sağlamak için vatandaşımızın da bir an önce mi müracaat etmesi gerekiyor. Depreme dayanıklı dönüşmüş aynı zamanda sosyal ve kültürel, yeşil alanları ve donatı alanları oluşmuş bir şehir planlayıp yapmamız gerekiyor.

Kentsel dönüşümün etkisiyle oluşacak yatırım fırsatları ile ilgili bilgi verir misiniz?

Kentsel dönüşümün artılarını düşündüğümüz zaman halkımızın düşüncesi değişecektir. Sağlıksız, donatı alanlarının olmadığı, yani bir itfaiye aracının, ambulansın bile giremediği sokaklarımız var. Çıkmaz sokaklarımız var. Burada yetişen, oyun alanı bulamayan çocuklarımız inanıyorum ki planlı bölgelere aktarıldığı zaman gelecekle ilgili düşüncelerinde çok büyük ilerlemeler ile karşılaşacaklar. Biz evvela insanımızı, insanımızın can güvenliğini kazanacağız. Yatırım zaten bu bir fırsattır, ilk müracaat eden ilk dönüşen her zaman en kârlıdır. Bizim vatandaşımız bunu fark etmiş değil. Sağlıksız konutların bugün bedeli 100.000 TL ise dönüştüğü zaman 3 kat daha değer elde ediyor.

“SEÇİM DEMOKRASİNİN OLMAZSA OLMAZI”

Geçtiğimiz pazar günü gerçekleşen genel seçimlerle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Seçim demokrasinin olmazsa olmaz bir parçasıdır. Bunun 4 yılda bir yapılması gerekiyor. Halkımız oyunu kullandı. Sonuç halkımıza, ülkemize ve bütün dünyaya hayırlı uğurlu olsun. Ülkemiz artık dünyada da önemli bir rolü oynuyor. Bizim ilerleyen bir ekonomimiz devam eden, sürdürüle gelen büyümemiz var. Gerçekten huzur içinde yaşamaya çalışan bir halkımız var. Şimdi bunun devamı için artık sıra siyasi partilerde. Bizim temennimiz ancak şu olabilir siyasi parti liderlerimizden, bir miktar daha birbirleri arasındaki üslubu biraz daha yumuşatıcı olarak kullanırlarsa bu üslup bizlere de yansımaz. Halkımız oyunu verdi, onlarda bir araya gelip dostça, kardeşçe ülkeyi yönetmeye talip olsunlar.

Peki, seçimlerin sonucunda sandıktan koalisyon çıktı. Sizce bu durum inşaat sektörü nasıl etkileyecek?

2002 ve öncesi olan koleksiyonlarımız gibi koalisyon olursa, biz bunu düşünmek bile istemiyoruz. Çünkü o zamanki koalisyonları hatırlıyorum. Bugün itibariyle eğer koalisyon olacaksa tek partiymiş gibi bir araya gelecek partiler istiyoruz. Çünkü halk bunu ortaya koydu. Siyasetçilerimizden ricamız tek parça gibi tek yürek olsunlar. Halkımız kavgayı, çekişmelerin, parti menfaatlerinin bırakmasını tek yürek olmalarını istiyor. Eğer 2002 ve öncesi koalisyonlar gibi olacaksa hiç temenni etmiyoruz, ama inanıyorum ki erken seçim olur. Bu sefer istediği bir partiyi halk tek başına iktidara getirir. Temennimiz eskilerden ders alarak şu anda tek partili gibi bir araya gelebilmek. Dört tane yüzde onu aşmış Parti’ye oy veren insanlar, aşağıda çok da güzel ortaklıklar, arkadaşlıklar, dostluklar yapıyorlar. Aşağıda her şey yapılabiliyor yukarda da bu yapılabilir. Ülkemiz krizi, faizin yüksekliğini hak etmiyor. Vatandaşımız yatırımın ve büyümenin devamlılığını istiyor.
 

banner324

banner325

banner327