Ordu’nun En Genç Kalaycı Ustası

Ordu’da unutulmaya yüz tutmuş olan kalaycılık mesleğini yaparak geçimini sağlayan Davut Gündüz, Ordu’nun en genç kalaycı ustası.Türkiye’de unutulmaya yüz tutmuş olan kalaycılık mesleği artık önemini yitiriyor. Sayıları gittikçe...

Ordu’nun En Genç Kalaycı Ustası
Ordu’da unutulmaya yüz tutmuş olan kalaycılık mesleğini yaparak geçimini sağlayan Davut Gündüz, Ordu’nun en genç kalaycı ustası.
Türkiye’de unutulmaya yüz tutmuş olan kalaycılık mesleği artık önemini yitiriyor. Sayıları gittikçe azalan kalaycı ustaları mesleği yapacak çırak bulamıyor. Gençlerin oldukça ilgisiz kaldığı bu meslekte, yok denecek kadar az genç çalışıyor. Ordu’da Düz Mahalle Mustafa Bey Caddesindeki atölyesinde kalaycılık yapan 26 yaşındaki Davut Gündüz, Ordu’daki en genç kalıycı ustası. Geçimini bakır, çelik ve aleminyum mutfak malzemelerini kalaylayarak ve parlatarak sağlayan Davut Gündüz, kalaycılık mesleğinin artık unutulduğunu söyledi. 17 yaşında başladığı kalaycılığı 9 yıldır yaptığını belirten Gündüz, mesleği öğretmek için çırak bulamadıklarını kaydetti.
"ÇOCUKLAR BU MESLEKLERİ UNUTTU"
Kalaycılığa ilk çırak olarak 17 yaşında başladığını vurgulayan Davut Gündüz, mesleğine gönülden bağlı olduğunu ifade ederek şunları söyledi:
"Kalaycılık mesleğine ilk olarak ustamın yanında çırak olarak başladım. Bu mesleğe gönülden bağlıyım. İlk başladığım zamanlar insanlar araç ve gereçlerini eskiyince atmak yerine kalaylatıyordu o zamanlar talep oldukça fazlaydı. Son yıllarda insanlar demlik, çatal bıçak gibi ürünlerini kalaylatmak yerine çöpe atıyor. Bu durum bizim gibi geçimini kalaycılıkla sağlayanları zor durumda bırakıyor. Bu işten fazla para kazanmıyoruz ama unutulmaya yüz tutan bu mesleğimizi gelecek nesile aktarmak içinde çaba gösteriyoruz. Çırak konusunda büyük sıkıntılar yaşanıyor. Birçok aile çocuğunu bu tip işlerde çalışmasını istemiyor, zaten çocuklarda bu tip işlerin varlığını unutmuş durumda. Yaptığımız işte kazandığımız para da bir takım çaydanlıkta 7-8 Tl arası cüzzi bir miktar. Bende başka işler yapabilirdim ama bu mesleğe yürekten bağlıyım o yüzden gençlerinde bu tip mesleklere ilgi göstermesini isterim."
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327