Orhan Gazi’nin Yadigarı Cami Ve Hamam Tinercilerin Mekanı Oldu

Bursa’nın İznik ilçesinde bir tarla içerisinde unutulan ecdat yadigarı cami ve hamam her geçen gün yok oluyor.İznik Müzesi’ndeki kitabesinde 1334-1335 yıllarında Orhan Gazi tarafından yaptırıldığı yazan cami ve hamam kalıntıları tinercilerin...

Orhan Gazi’nin Yadigarı Cami Ve Hamam Tinercilerin Mekanı Oldu
Bursa’nın İznik ilçesinde bir tarla içerisinde unutulan ecdat yadigarı cami ve hamam her geçen gün yok oluyor.
İznik Müzesi’ndeki kitabesinde 1334-1335 yıllarında Orhan Gazi tarafından yaptırıldığı yazan cami ve hamam kalıntıları tinercilerin meskeni haline geldi. İznik’in fethinde yaptırılan iki eser olan Yenişehir Kapı ve Kırgızlar Türbesi’nin hemen karşısındaki tarlada sadece temel kalıntıları ve bazı sütunları duran Orhangazi Camii ile tarihi hamam ilgi bekliyor. Yok olmaya terk edilen tarihi cami ve hamamdan geriye kalanlar da her geçen gün yok oluyor. Her yıl biraz daha toprak ile üzeri kaplanan ve neredeyse görünmez hale gelen tarihi cami ve hamamın kalıntılarında şimdi tinerciler cirit atıyor. Kalıntıların üzerine bali kutuları ve poşetlerle dolu. Tarihi yapının bulunduğu alanda yükselen ağaç ve çalılar cami ve hamamın üzerini tamamen örtmüş durumda. Bugün sadece iki sıra duvar kalıntısı ile yeri tespit edilebiliyor.
PROF. ASLANAPA ORTAYA ÇIKARDI
Tarlalar arasında kalıntı halindeyken, 1963 yılında Prof. Dr. Oktay Aslanapa tarafından ortaya çıkarılan tarihi yapı, ters T planlı. Zaviyeli camiler grubunun öncüsü olarak da biliniyor. Önünde beş bölümlü son cemaat yeri bulunuyor. Caminin ortası kubbeli. İki yanında ise iki yan mekan bulunuyor. Yapı, moloz taş, kaba kesme taş ve tuğladan inşa edilmiş.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner325

banner326

banner327