Orhan Pamuk Şiir Kütüphanesi'ne hayran kaldı

Nilüfer Belediyesi Kütüphane Müdürlüğü'nün konuğu olarak Bursa’ya gelen Orhan Pamuk, ‘Şiir Kütüphanesi’ne hayran kaldı.

Orhan Pamuk Şiir Kütüphanesi'ne hayran kaldı
Nilüfer Belediyesi Kütüphane Müdürlüğü’nün düzenlediği söyleşide okurlarıyla buluşan Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk, buluşmanın gerçekleştiği Nazım Hikmet Kültürevi ve Şiir Kütüphanesi’ne övgüler yağdırdı. Pamuk, söyleşi öncesinde Nazım Hikmet’in doğumunun 113’üncü yılı dolayısıyla açılan ‘Ben bir insan Nazım Hikmet’ konulu sergiyi Başkan Mustafa Bozbey ile birlikte gezdi. Nilüfer Belediyesi Sergiler Koordinatörü Nejla Akgün sergi hakkında ünlü yazara bilgi verdi. Nazım Hikmet’in Bursa’daki cezaevi yıllarından mektup, fotoğraf ve etkileyip değiştirdiği insanların hayatlarından kesitlerin yer aldığı sergiyi dikkatle inceleyen Orhan Pamuk, Nilüfer Belediyesi Sergiler Koordinatörü Nejla Akgün’ü çalışmalarından dolayı tebrik etti.

Pamuk, “Böyle yerlerin hep Avrupa’da olduğunu sanıyordum. Nilüfer’de olması beni çok sevindirdi. Buralara sahip çıkın ve sayıları artsın” ifadelerini kullandı.

Orhan Pamuk, söyleşi sonunda da Türkiye’nin ilk şiir kütüphanesi olma özelliği taşıyan Nilüfer Şiir Kütüphanesi’ni de ziyaret etti. Nilüfer Belediyesi Kütüphaneler Koordinatörü Zeynep Terzioğlu da Pamuk’a kütüphane ve içeriği hakkında bilgi verdi. Kitap ve yazarlarını dikkatle inceleyen ünlü yazar, Başkan Bozbey ve Nilüfer Belediyesi’ni tebrik etti.

Gördüklerinden çok etkilendiğini ifade eden Pamuk, “Yazarların el yazmaları ve ilk şiir kitaplarını görmek çok güzel. Resimlerdeki solgunluklar, kokusu, sayfa düzeninden desenlerine kadar bunlar çok kıymetlidir. Hepsinin kendine özgü güzelliği vardır. Babam gibi ben de şair olmak istemiştim. Gençliğimde benim de evim bunlarla doluydu. Şiir kitapları ve şairlerin seslerinden oluşan kayıtların, resimlerin toplandığı bu kütüphanenin yalnız şiir severler için değil, şiirin hayatımızda ne kadar önemli olduğunu göstermek için yapıldığını gördüm. Çok büyük sevinç duydum. 20 yıl önce böyle yerleri Almanya ve Fransa’da görürdüm ve bizde de olsa derdim. Bugün bizde de olmuş. Nilüfer Belediyesi’ni ve Başkan Bozbey’i yürekten kutlarım” dedi.
Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2015, 16:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner327