Orman Köylülerine Defne Dağıtımı Yapıldı

Mersin Orman Bölge Müdürlüğü, Çamlıyayla Şefliği sınırları içinde kalan Darıpınarı Köyü’ndeki defne sahalarını, kura çekerek köylülere dağıttı.Mersin’in en önemli odun dışı ürünlerinden biri olan ve orman köylüsüne...

Orman Köylülerine Defne Dağıtımı Yapıldı
Mersin Orman Bölge Müdürlüğü, Çamlıyayla Şefliği sınırları içinde kalan Darıpınarı Köyü’ndeki defne sahalarını, kura çekerek köylülere dağıttı.
Mersin’in en önemli odun dışı ürünlerinden biri olan ve orman köylüsüne gelir sağlayan defnenin bulunduğu sahalar, Mersin Orman Bölge Müdürlüğü’nün yaptığı imar çalışmaları sonucunda kullanım hakkı orman köylüsüne verilerek dağıtılıyor. Bu kapsamda Çamlıyayla ilçesine bağlı Darıpınarı köyünde de defne sahalarının dağıtımı gerçekleştirildi. Düzenlenen programa Mersin Orman Bölge Müdürü Abit Baca ile Darıpınarı ve Korucak köylüleri katıldı.
Darıpınarı köyünde, Çamlıyayla Orman İşletme Şefliği Defne Hasılat Planı’na göre 233,5 hektar, kadastro haritasına göre ise tapulu defne sahaları düşüldüğünde 145 hektar defne üretilebilecek saha bulunuyor. Toplam kuru yaprak miktarı 262 ton ve yıllık 87 ton kuru yaprak üretim kapasitesine sahip bu defne sahalarının 145 hektarı, 108 adet parsele ayrılarak kurayla istekli köylülere dağıtıldı.
Bölge Müdürü Baca, dağıtım programında yaptığı konuşmada, ”Bölge Müdürlüğü olarak, ilimizdeki orman köylülerimizin gelirini artırarak refah seviyesini yükseltmek için odun dışı gelir getirici türlerimizden ceviz, badem, harnup, biberiye, fıstıkçamı, sumak, defne, incir, dikenli incir gibi ağaç türlerinden ağaçlandırma faaliyetlerine özel önem vermekteyiz. Bunun yanında bugün Darıpınarı örneğindeki gibi doğal defne sahalarımızı da imar ederek köylülerimize kullanım hakkını vererek dağıtımını yapmaktayız” dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327