Ortaya Çıktı! Türkiye IŞİD için...

Üst düzey ABD’li bir yetkilinin Wall Street Journal’a, Türkiye’nin geçen hafta PKK’ya yönelik operasyonları kısa sürede toparlayacağına dair söz verdiğini ancak Kuzey Irak’taki operasyonlarına devam ettiğini söylediği aktarıldı.

Ortaya Çıktı! Türkiye IŞİD için...

Yetkili, “IŞİD’in olta olduğu ortaya çıktı. Türkiye PKK’ya karşı harekete geçmek istiyordu ama bir oltaya ihtiyacı vardı” dedi.

ABD’li yetkililer, gazeteye Türkiye’nin IŞİD’e karşı savaşa katılmasının hala zaman alabileceğini belirtti. Türk ve Amerikan yetkililere göre gecikmenin nedeni, ortak operasyonlar konusundaki detayların üzerinde çalışılmaya devam edilmesi. Pentagon yetkilileri bu detaylar sonuçlandırılana dek ABD’nin Türkiye’den IŞİD’e karşı hava saldırısı düzenlememesini istediğini aktardı.

Türkiye’nin IŞİD’e karşı savaşma konusundaki isteği hakkkında yorumda bulunan bir ABD’li yetkili, “Hâlâ soru işaretleri var. Bizimkiler bunu test etme konusunda oldukça hevesli” dedi.

Bir Türk yetkili ise, “PKK ülkemizde aktif olduğu için bizim için daha büyük bir tehdit. IŞİD Suriye’de daha aktif olduğu için şu an daha az acil” dedi. 


Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2015, 09:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327