Oscar Pistorius kararı duyunca gözyaşlarını tutamadı

Kız arkadaşını kasıtlı ve önceden planlayarak öldürme suçundan yargılanan Olimpiyatlarda yarışan atlet Oscar Pistorius, Güney Afrika'nın Pretoria kentinde son davası görüldü. Hakim, Pistorius'u kasıtlı cinayetten suçsuz buldu.

Oscar Pistorius kararı duyunca gözyaşlarını tutamadı

Güney Afrikalı ampüte atlet Oscar Pistorius'un, sevgilisi Reeva Steenkamp'ı "kasıtlı ve önceden planlanmış cinayet" davasında yargılanan atletin kasıtlı olarak öldürmediğine hükmedildi. Kararı duyunca atlet Pistorius gözyaşlarını tutamadı.Yargıç Thokozile Masipa, Pistorius'un savunmasındaki "sanık cinayet işleyecek kapasiteye sahip değil" tezinin ise yeterli olmadığını belirtti.

Yargıç Masipa, "Sanığın olay anında doğru ile yanlışı ayırt edebilecek algıya sahip olduğuna ikna oldum" dedi.

KARARI DUYUNCA AĞLADI

Pistorius ise hakim Masipa kararı okurken ağlamaya başladı. İki takma bacakla Olimpiyat oyunlarında Güney Afrika adına yarışmış olan atlet Pistorius, kız arkadaşı Reeva Steenkamp'ı geçtiğimiz yıl sevgililer gününde öldürmekle suçlanıyordu.

Pistorius, Steenkamp'ın elindeki silahtan çıkan kurşunlarla öldüğünü kabul etse de o sırada eve bir hırsızın girdiğini zannettiğini ve sevgilisi Steenkamp'ı hırsız sanarak silahı ateşlediğini söylüyordu.

PLANLAYARAK ÖLDÜRMEDİ

27 yaşındaki Pistorius'un kız arkadaşını planlayarak öldürme suçunu işlediğine kanaat getirilseydi ömürboyu hapis cezasına çarptırılması gündeme gelecekti.

Pistorius'un kasıtlı cinayetten suçlu bulunması durumunda en az 15 yıl hapis cezasına çarptırılması gündemdeydi ancak hakim Masipa, "Sanık tuvalette birisi olduğunu düşünerek silahını dört el ateşledi. Bu sırada tuvalet kapısı kapalıydı. Kapının ardındaki kişinin başka birisi olduğunu düşünen sanık, Reeva Steenkamp'ı öldürdü" dedi.

Hakim kasıtlı ve önceden planlanmış cinayet suçlamalarını reddetse de Pistorius'un hâlâ "kasıtsız adam öldürmekle" suçlandığını da hatırlatarak mahkemeye ara verdi.
Karar duruşması öğleden sonra devam edecek.
Pistorius'un "kasıtsız adam öldürmekten" suçlu bulunması halinde en fazla 15 yıl hapis cezası alması bekleniyor. 

Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2014, 15:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner325

banner326

banner327