Osmanlı Hamamları Restore Edildi

Ordu’da şehir merkezine 5 kilometre uzaklıktaki Eskipazar mevkisinde bulunan tarihi Osmanlı Hamamları restore edildi.Ortaçağ’da Hristiyan Avrupa’nın yıkanmayı yasak saydığı, banyo ve tuvaletin bulunmadığı dönemde fethettiği topraklara...

Osmanlı Hamamları Restore Edildi
Ordu’da şehir merkezine 5 kilometre uzaklıktaki Eskipazar mevkisinde bulunan tarihi Osmanlı Hamamları restore edildi.
Ortaçağ’da Hristiyan Avrupa’nın yıkanmayı yasak saydığı, banyo ve tuvaletin bulunmadığı dönemde fethettiği topraklara önce temizliği götüren ve hamamlar inşa eden Osmanlı İmparatorluğu’nun Trabzon Rum Devleti’ni kendi topraklarına katmasının ardından başlattığı nüfus hareketleri ve yerleşim düzeni sırasında Ordu’da inşa ettiği hamamlardan biri kurtarıldı. Yıllardır köy mezarlığı kenarında ve bir tarlanın ortasında harabe halde bırakılan ve define avcılarının kaçak kazılarıyla mezbelelik haline dönüşen ve toprağa gömülü halde bulunan Büyük Hamam, 1.5 yıl süren titiz bir çalışma sonrasında restore edilerek özellik kazandırıldı.
Ordu Kültür ve Turizm Müdür Vekili Uğur Toparlak, Büyük Hamam’ın onarımının 1 Mart 2013 tarihinde başladığını ve 1.5 yıl boyunca titiz bir çalışma gerçekleştirdiklerini söyledi. Toparlak, “Restorasyon kararının alınmasının ardından 1 Mart 2013 tarihinde işe başlanıldı. Kapatılan Özel İdare Müdürlüğü’nün Kültür Varlıkları Katkı Payı’ndan sağlanan ödenekle gerçekleştirilen restorasyon çalışmalarında ilk önce yarısı toprağın altında kalan Büyük Hamam ortaya çıkarıldı. Yıllardır sahipsiz kaldığı için hamamın bahçe alanı Köy Tüzel Kişiliği tarafından mezarlık olarak kullanılmış. Bu kapsamda hamamın bahçe alanında bulunan 23 kabir köy mezarlığına nakledildi. Çalışmalar kapsamında bugüne kadar 200 bin TL harcama yapıldı. Bundan sonra Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından inşa edilen botanik bahçe içerisinde kalan küçük hamam restore edilecek” dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner325

banner326

banner327