Otellerde Yiyecek Ve İçecek Maliyetleri Yüzde 11,2 Arttı

Kasım ayı itibariyle, Türkiye genelinde yıllık enflasyon yüzde 8,8 olurken, otellerde yiyecek ve içecek maliyetlerinde yaşanan yükseliş ise yüzde 11,2 oldu.Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Araştırma Geliştirme (AR-GE)...

Otellerde Yiyecek Ve İçecek Maliyetleri Yüzde 11,2 Arttı
Kasım ayı itibariyle, Türkiye genelinde yıllık enflasyon yüzde 8,8 olurken, otellerde yiyecek ve içecek maliyetlerinde yaşanan yükseliş ise yüzde 11,2 oldu.
Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Araştırma Geliştirme (AR-GE) Birimi tarafından hazırlanan enflasyon ve maliyetler kasım ayı araştırmasına göre, 12 aylık ortalamalarla, ülke enflasyonu yüzde 8,8 olarak gerçekleşirken otellerde yiyecek ve içecek maliyetleri yükselişi yüzde 11,2 oldu.
Son bir yılda yaşanan maliyet artışlarının en yüksek olduğu gider grubu yüzde 13 ile yiyecekler olurken, bu grup içindeki bakliyat ve un grubu maliyetlerindeki yükseliş yüzde 26 ile rekor düzeye ulaştı. Meyve ve sebze grubundaki artış ise yüzde 17 oldu. Onları et grubu ile çay-şeker grupları takip etti.
Verilere göre otellerdeki maliyet artışlarında enerji ve temizlik malzemeleri dışında kalan tüm gruplarda ülke enflasyonunun oldukça üzerinde bir eğilim gözlendi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327

banner330