(özel Haber) Ahırın Çati Katında Yaşam Mücadelesi

Bingöl’de 8 kişilik aile, bir ahırın çatı katında yaşam mücadelesi veriyor. Aynı yerde uyuyan aile, yemek, duş ve çeşitli ihtiyaçlarını da aynı mekanda karşılıyor.Bingöl’ün Genç ilçesine bağlı Meşadalı köyü Korkutlu mezrasında...

(özel Haber) Ahırın Çati Katında Yaşam Mücadelesi
Bingöl’de 8 kişilik aile, bir ahırın çatı katında yaşam mücadelesi veriyor. Aynı yerde uyuyan aile, yemek, duş ve çeşitli ihtiyaçlarını da aynı mekanda karşılıyor.
Bingöl’ün Genç ilçesine bağlı Meşadalı köyü Korkutlu mezrasında ikamet eden Çelik ailesi, 6 yaşındaki bir çocukla beraber kendilerine ait ahırın çatı katında yaşam mücadelesi veriyor. Sağlıksız bir ortamda güçlükler içerisinde hayata tutunmaya çalışan aile, tüm hastalıkları göğüslüyor. 2003 yılında meydana gelen depremin ardından tek katlı evi büyük ölçüde hasar gören Abdulkadir (70) ve Emine (65) Çelik çiftçi, ne yeni ev yaptırabildi, ne de mevcut evi onarabildi. Çocuklarıyla birlikte derme çatma evde yaşamaya başlayan aile, hayvancılık yaparak geçimini sağlamaya çalıştı. Bu süreçte bir erkek çocuğunu evlendiren çift, 2011 yılına kadar aynı evde yaşam mücadelesi verdi.
HAYVANLARI SATARAK EV YAPMAYA BAŞLADILAR
2011 yılında kendi imkanlarıyla ev yapmaya karar veren aile, geçimini sağladığı hayvanların büyük bir kısmını satıp, yeni evin temelini vurdu. İki erkek, iki kız ve geliniyle beraber inşaatta çalışmaya başlayan Çelik ailesi, bu süreçte barınacak yer bulamayınca ahırın çatı katına yerleşti. Hayvanların kokusu, rutubet, nem, soğuk ve sıcağa rağmen yaşam mücadelesi veren aile, 3 yılda inşaatın kabasını bitirtirdi. Kapı ve pencereleri hurdacılardan temin eden aile, kalan eksiklikleri tamamlamak için devlet kurumları ve yardımsever vatandaşlardan destek bekliyor.
ALTTA HAYVAN, ÜSTTE AİLE YAŞIYOR
Zaman içerisinde yorgun düşen aile reisi 70 yaşındaki Abdulkadir Çelik, çalışamaz hale geldi. 65 yaşındaki anne Emine Çelik’in ise bileklerindeki hasardan dolayı elleri tutmaz durama geldi. 6 yaşında bir kız çocuğu olan Çelik ailesinin en büyük ferdi Hazim ise bel fıtığından dolayı zorluk çekiyor. Ailenin diğer oğlu İlhami’nin beyninde sorun var, her şeyden habersiz küçük bedeniyle yaşama tutunmaya çalışan 6 yaşındaki Reyhan ise, kronik hastalıklarla boğuşuyor. Ailenin iki kızı Özlem, Özgül ve Hazim’in eşi Muazzez, hem ev işlerini hallediyor, hem de inşaat işlerine yardım ediyor. Tüm olumsuzluklara rağmen çaresizlik içerisinde hayata tutunan aile, geçimini sağlamak için beslediği hayvanlarla aynı yerde yaşıyor. Alt katta hayvanları besleyen aile, dört bir yanı açık çatı katında hayata tutunuyor. Tüm zorluklara rağmen azimle çalışan aile, ahırın çatı katında yeme içme, uyku, duş ve diğer tüm ihtiyaçlarını karşılıyor.
AİLE FERTLERİNİN FERYADI
Yaşananları özetleyen İlhami Çelik, 2003 yılında evlerinin yıkıldığını ve 2011 yılına kadar derme çatma bir evde yaşam mücadelesi verdiklerini söyledi. Çelik, "2011 yılında mevcut evi yıkarak yeni ev yapmaya karar verdik. Hayvanları satarak inşaat çalışmalarına başladık. 3 yıldır çalışmalar devam ediyor. Bu süreçte ahırın üst karına yerleştik. Altta hayvanlar, üstte ise biz yaşıyoruz" dedi.
Ailenin tek evli erkek çocuğu Hazim Çelik ise, "3 boyunca inşaatı bitirmeye çalışıyoruz. Kapı ve pençeleri daha ucuz diye hurdacılardan alıyoruz. Çok zorluk çektik, halen de çekiyoruz. 6 yaşındaki kızım ve ailemle beraber hayvanlarla beraber yaşıyoruz" diye konuştu.
Genç Kaymakamlığı’na yardım için gittiğini ancak kapıdan içeri alınmadığını öne süren 65 yaşındaki anne Emine Çelik de, "3 yıl boyunca çeşitli aralıklarla kaymakam ile görüşmeye çalışıyorum. Kapıda görevli kişiler beni görüştürmeden kapı dışarı ettiler. Kimseye derdimi anlatamadım. Devlet ve hayırsever vatandaşlardan yardım bekliyoruz" şeklinde konuştu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner326

banner327