Özel Yetenekli Bireylerin Eğitimi Kursunda Sertifikalar Verildi

Amasya Rehberlik ve Araştırma Merkezi’nin düzenlediği özel yetenekli bireylerin eğitimi kursuna katılanlara sertifikaları törenle verildi.Törene, Amasya Valisi İbrahim Halil Çomaktekin, Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Güneş, müdürlük personeli...

Özel Yetenekli Bireylerin Eğitimi Kursunda Sertifikalar Verildi
Amasya Rehberlik ve Araştırma Merkezi’nin düzenlediği özel yetenekli bireylerin eğitimi kursuna katılanlara sertifikaları törenle verildi.
Törene, Amasya Valisi İbrahim Halil Çomaktekin, Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Güneş, müdürlük personeli ve kursiyerler katıldı. Toplumların, milletlerin ve devletlerin en önemli gücünün insan gücü ve sermayesi olduğunu ve bu insan gücünün, insan sermayesinin anlam ifade edebilmesi için doğru eğitilmesi gerektiğini belirten Vali Çomaktekin, “Elinizdeki bu insan gücünü öncelikle iyi tanıyacaksınız. Bir şeyi tanımadan eğitmek, yönlendirmek, onu faydalı hale getirmek söz konusu değildir” dedi.
Eğitime katılanlara tavsiyelerde bulunan Çomaktekin, “Önce elinizdeki bu öğrencilerin konumu nedir, seviyesi nedir, fıtratı nedir, bilmeniz lazım. Yaratılış itibariyle herkesin yapısı farklı olabiliyor. Kimi insanın matematiksel zekası gelişmişken, bazılarının ise sosyal zekası gelişebilmektedir. Buna bağlı olarak da bireylerin ilgi alanları değişiklik gösterir. Bazı öğrencilerimiz ise, yaratılış itibariyle üstün zekalı olabiliyorlar. Tabi ki üstün zekalı öğrenciyi de her insan yönetemez, idare edemez. Siz üstün zekalı bir öğrenciyi onu tanımayan bilmeyen ve onun zeka düzeyine uygun olmayan bir insanın eline verdiğinizde, o öğretmene de yazık edersiniz, o öğrenciye de yazık edersiniz. İnsan kaynağınızı değerlendirememiş olursunuz. İnsan kaynağınızı boşuna harcamış olursunuz. Bu açıdan bu eğitim Amasya ve ülkemizde bir ilk olma özelliği taşımaktadır. Bu alana ilgi duyan öğretmenlere iyi birer eğitim vererek, bu zeki öğrencilerin onlara emanet edilmesi geleceğimiz için son derece önemlidir. Bu açıdan bende Milli Eğitim camiamızı bu güzel ve örnek çalışmasından ötürü kutluyorum” diye konuştu.
Çomaktekin, eğitim programını başarıyla tamamlayan kursiyerlere sertifikalarını verdi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner326

banner327