'Para yoksa yurt yok' dönemi bitti

Kredi Yurtlar Kurumu'nda yönetmelik değişiklikleriyle önemli adımlar atılıyor: Yurt ücretini geciktiren öğrencinin kaydı silinmeyecek, paralı staj yapanlar da barınabilecek.

'Para yoksa yurt yok' dönemi bitti
Gençlik ve Spor Bakanlığı'na bağlı Kredi Yurtlar Kurumu'nda yapılan yönetmelik değişiklikleriyle, kredi ödemelerinden ulaşıma birçok alanda önemli düzenlemeler hayata geçiyor.  

- 120 güne kadar öğrenciler ücretli olarak bir yerde çalışabilecek ya da stajlarını yapabilecek. Çalışma 
süreleri ya da ücretli stajları 120 günü aşmayanlar KYK'ya bağlı yurtlarda barınmaya devam edebilecek. 
- Büyükşehirlerde öğretimini sürdüren ancak merkez ilçeler dışında barınanlar, şehir merkezindeki yurtlardan faydalanacak.

YIL YERİNE AY HESABI

- Öğrencilerin yurtlara giriş ve çıkışlarda maddi kayıplarının önlenmesi için ücret ödemelerinde ay yerine gün hesabı uygulanacak.  
- Yurt ücretini zamanında ödeyemeyen öğrencilerin kaydı silinmeyecek. Bunun yerine ücretler yılda iki kez olmak koşuluyla depozitolardan tahsil edilecek. 
- Artık yıl öğrencilerinden daha önce 2 kat ücret alınırken bu oran uygulamayla yüzde 50'ye düşürüldü. 
- Yönetmelikle, maddi durumu kötü ya da zorunlu haller nedeniyle ödeme güçlüğüne düşen öğrencilerle ilgili de düzenleme yapıldı. Bu durumdakilerden ücret alınmaması kararı Bakanlığa bırakıldı. 

ENGELLİ ÖĞRENCİLERE ÖNCELİK TANINACAK

Kredi Yurtlar Kurumu'nda uygulamaya konulan değişikliklerle engelli öğrenciler unutulmadı. Görme engelli, kolu ya da bacağı olmayan, skolyoz hastası öğrenciler KYK'nın yurtlarında öncelikli barındırılacak.


Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2014, 08:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327